2 Doz Sinovac Aşısı Olanlar Dikkat!

Tarih : 06 Eylül 2021, Pazartesi 12:26 Son Güncelleme : 06 Eylül 2021, Pazartesi 12:26
2 Doz Sinovac Aşısı Olanlar Dikkat!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Sinovac aşısı olan vatandaşların üçüncü doz aşıyı olmaları gerektiği zaman dilimini açıkladı.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. BBC Türkçe'nin haberine göre Bakan Koca, iki doz Sinovac aşısı olanların 3 ay sonra üçüncü doz aşı olması gerektiğini vurguladı.

AKTİF VAKALARIN ÇOĞU TAM AŞI OLMAYANLAR

Koca, Covid-19 sonucu hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişiler olduğunu söyledi. Koca ayrıca şu anda aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Tek doz aşının koruyuculuk açısından yeterli olmadığını söyleyen Koca, vakaların şu anda en yoğun olarak 15-45 yaş grubu arasında görüldüğünü söyledi.

3 AY SONRA 3. DOZ OLUNMALI

2 doz Sinovac aşısının üzerinden 3 ay geçenlerin, 3. doz aşı olması gerektiğini vurgulayan Koca, "Özellikle elimizdeki veriler üçüncü aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor. Yani 2 doz inaktif aşısı yaptırmış kişi rahat hareket etmemeli, 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmalıdır." dedi.

"MRNA AŞISININ KORUYUCULUĞU DEVAM EDİYOR"

Koca, mRNA aşısı için ise "İki aşının mutlak yapılması gerektiğini biliyoruz. mRNA aşısı için hatırlatma dozu için yaptığımız çalışmalarda koruyuculuğunun devam ettiğini biliyoruz. 8 ay sonra riskli grupta daha önemli olduğunu biliyoruz" diye konuştu.