ABD Sular Altında!

Tarih : 21 Mayıs 2020, Perşembe 11:16 Son Güncelleme : 21 Mayıs 2020, Perşembe 11:16
ABD Sular Altında!

ABD’nin Michigan eyaletinde baraj çökmesi nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

ABD'nin Michigan Valisi Gretchen Whitmer, Edenville ve Sanford barajlarının gece saatlerinde çökmesinin ardından yaptığı açıklamada, Midland County bölgesinde "acil durum" ilan etti.

Corona virüs salgını nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump'ın hedefinde olan ve Demokrat aday Joe Biden'ın başkan yardımcısı adayları arasında ismi geçen Michigen Valisi Gretchen Whitmer, iki barajın aynı günde çökmesi sonrası son 500 yılın en büyük su baskınıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bölge sakinlerine, "çöken barajdan etkilenen yerleri derhal tahliye etmeleri" çağrısında bulunan Whitmer, "Eyaletin diğer kesiminde yaşayan bir aile üyeniz ya da yakınınız varsa, şimdi oraya gidin. Yoksa, bölge genelinde açılan barınaklardan birine gidin" ifadesini kullandı.

Whitmer, "ilerleyen 12 ile 15 saatte Midland şehir merkezinin yaklaşık 9 fit (yaklaşık 2,7 metre) suyun altında kalabileceği" uyarısında bulundu.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının yaşandığı bir dönemde meydana gelen bu durumun üstesinden gelmek için eyaletin ilgili birimleriyle ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Whitmer, "Lütfen, elinizden geldiği kadar bir barınağa gittiğinizde veya bir arkadaşınızla, akrabanızla kaldığınızda maske takmaya devam edin" dedi.

Midland şehrinin internet sitesinden yapılan açıklamada, bölge sakinlerine, Tittabawassee Nehri'nin mümkün olduğu kadar doğusu ve batısında “daha ​​yüksek bir yer aramaları" gerektiği belirtildi.