Ahmet Hakan Kimdir?

Tarih : 27 Nisan 2020, Pazartesi 20:50 Son Güncelleme : 27 Nisan 2020, Pazartesi 20:50
Ahmet Hakan Kimdir?

Uzun zamandır köşe yazarlığı yaptığı Hürriyet gazetesine Genel Yayın Yönetmeni olarak gelmesi ile yine çok konuşulan isim Ahmet Hakan kimdir?

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

AHMET HAKAN NERDE ÇALIŞIYOR

Günümüzde Hürriyet gazetesi, CNN Türk ve Kanal D'de çalışmaktadır. 6 Kasım 2019 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmektedir.

HAYATI

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde dolaştı. Çocukluğu Ağrı, Amasya, Çanakkale, Balıkesir gibi illerde geçti. İmam Hatip Lisesini bitirdi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde bir süre okudu. Sonra, İstanbul'a geldi, bir süre de burada okudu. Büyükçekmece Hürbakış (yerel) gazetesinde bir süre genel yayın ve haber müdürlüğü yaptı. 

Üniversitedeyken hikâyeler yazardı; birkaçı Yedi İklim dergisinde yayınlanmıştı. 1993-1994 yıllarında muhabir olarak TGRT'de çalıştı. 'Yankı' isimli bir haber programı yapan ekipteydi. Kanal 7 kurulurken Genel Müdürü Mustafa Çelik'le temas kurup kadroya dahil oldu. Bir süre muhabir olarak çalıştıktan sonra 1995-2003 arasında Kanal 7 Televizyonu Haber Müdürlüğü'nü ve ana haber spikerliğini üslendi. Kanal 7'de İskele Sancak programını yaptı ve bazı bölümlerini kitaplaştırdı. 2004'te Kanal 7 ile anlaşamayarak istifa etti. Köşe yazarlığı serüvenine ilk Yeni Şafak'ta başladı. Daha sonra, Sabah'ta çalıştı ve şu anda Hürriyet'te yazıyor. CNN Türk'te Tarafsız Bölge programını sunmaktadır. 16 Ocak 2017’den itibaren Kanal D Ana Haber bültenini sunmaya başladı, aynı zamanda Kanal D haber dairesi başkanlığı görevini üstlendi.

ÇALIŞTIĞI TV KANALLARI

1993–1994: TGRT

1994–2004: Kanal 7

2005–günümüz: CNN Türk

2017–2018: Kanal D

KİTAPLARI 

Deneme

1997: Sivil, Dayanılmaz Bir Yürek (Birey Yayınları)

Derleme

Mehmet Eymür: Çeteler, Mafya ve Siyaset

Deniz Baykal: CHP ve Anadolu Solu

Ahmet Kabaklı: Neden Milliyetçilik?

Yaşar Nuri Öztürk: Kur'an Adına Konuşuyorum

Orhan Pamuk: Kırmızı ve Kar

Oktay Sinanoğlu: Bir Türk Dehası

Orhan Gencebay: Ne Olur Sev Beni

Vedat Türkali: Niçin Komünist Oldum?

Ali Bulaç: İslamcılık Üzerine