Ali Ferahbot TRT Röportajı

Tarih : 24 Kasım 2009, Salı 09:58 Son Güncelleme : 15 Ağustos 2017, Salı 09:58
Ali Ferahbot TRT Röportajı

Maçları kimse onun kadar heyecanlı anlatmadı! Trt'nin yeni ve başarılı transferi Ali Ferahbot sorularımızı yanıtladı.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Maçları kimse onun kadar heyecanlı anlatmadı! Trt'nin yeni ve başarılı transferi Ali Ferahbot sorularımızı yanıtladı.
Sizi tanıyabilir miyiz?
Ali FERAHBOT : 14-9-1979 doğumluyum. Anadolu üniversitesi iktisat fakültesi kamu yönetimi mezunuyum.diksiyon spikerlik eğitim programı bölümünü başarıyla bitirdim.9 yaşından beri maç spikeri olmayı kafasına koyan kendi kendine maç anlatan ailesine bağlı, arkadaşlarıyla uyumlu ,duygusal ,hedefleri olan iyi kalpli bir insanım..

Gündelik yaşamınızda nasıl birisiniz? Nelerden hoşlanırsınız?
Ali FERAHBOT : Ailem Ankara'da olduğu için fırsat buldukça onların yanına gitmeyi en mutlu anım olarak yaşayan çok insanla arkadaşı olmasına rağmen herkesle belirli çizgilerde olan normal bir vatandaşım.tabiî ki herkesin olduğu gibi bir tane sırdaşım kardeşim her şeyi paylaştığım arkadaşım var..maç anlatmayı,film izlemeyi,müzik dinlemeyi (Rap'de olur arabeskte ) seyahat etmeyi seven bi insanım..
Nasıl başladınız maç sunumlarına? Şuan hangi kanalda maçları sunuyorsunuz?
Ali FERAHBOT : Ankara'da kendi çabamla sponsor bularak statlardan maç anlatmaya başladım profesyonel olarak.bi insanın belirli hedefleri varsa mücadele edecek inanacak sabredecek hayal kuracak ve çalışmalarına devam edecek. Ankara'nın çeşitli yerel radyolarında maçlar anlattım.ilk anlattığım maç 98-99 yılları arasında Ankaragücü-Galatasaray maçıydı;ne heyecandı be...uzun yıllar Best fm'de bir ara Tatlıses FM ve tekrar Best FM...ardından maçların ihaleye çıkmasıyla birlikte ihaleyi alan lig radyo ve bu senede TRT FM..sanırım yerimi buldum artık.
Radyoculuk geçmişiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?Ali FERAHBOT : Yıllarca, 9 yaşımdan beri söylediğim gibi kafama koymuştum bu mesleği bir gün maç spikeri olacaktım en azından hedefim buydu başarmak için gücüm yettiğince mücadele edecektim ve ettim de olamayabilirimde bu yüzden devamlı şükrederim..yıllarca özel radyolar olmadığı dönemde TRT 'den maçları dinledim tabii ki beni heyecanlandıran çok sevdiğim spiker ağabeylerim vardı.dolayısıyla o yaşta olsam bile spikerleri o küçücük aklıma göre sınıflandırırdım. Çünkü maç dinlerken heyecan veren spikerler arıyordum mademki görmüyorum o zaman bana maçı gözlerimin önüne serecek beni kendi ruh halimden çıkarıp o maçın havasına sokacak birileri lazımdı. bu anlamda yalçın çetin ve Levent Özçelik benim için tam bir idol?dü. tabiî ki onları asla taklit etmedim onlar gibi olmaya çalışmadım olamam da ben kendi tarzımı yaratmaya çalıştım,büyük usta Ali Kocatepe?nin dediği gibi düzgün Türkçem güzel ses tonum futbolu sevmem yıllarca hayalini kurmam başarılı olmamda en büyük nedenlerdir.dinleyicinin ne istediğini bildiğim için şanslıydım da çünkü yıllarca bende dinleyiciydim 2005 yılında maçların devre arası ve sonunda yapmış olduğum canlı telefon bağlantılarının alındığı 'ceza sahası' programı ile dinleyiciyle birebir muhatap olma durumum söz konusu oldu eğer beceremeseydim bu büyükte bir dezavantajdı ama çok şükür yıllarca en çok dinlenen maç spikeri oldum belirli bir süre sonra bu kadar çok sevildiğimi ve dinlendiğimi görünce duyunca insan tabi çok daha fazla motive olup sevinebiliyor.telefon santrallerinin kilitlendiği sekreterin iş bıraktığı herhangi bir saat ,bir program yıllardır İstanbul?dayım görmedim de duymadım da radyolarda..bunu okuyanlar lütfen ukalalık veya kendini beğenmişlik olarak algılamasınlar.gerçekler her zaman benim için önceliklidir yalanı sevmem verdiği sözü tutmayan insanları da unutmam!! bunu neden söylediğimde zamanı gelince gene kısmetse burada sizlere açıklarım çünkü benim açımdan da sevenlerim açısından da bazı yerlerden ayrılmamda ince nüanslar var..

Maçları çok heyecanlı anlatıyorsunuz. Dinleyicileri de heyecanlandırıyorsunuz. Bu farklı anlatıma nasıl eriştiniz? Kendinizi gerçekten maçın atmosferine kaptırıyor musunuz?
Ali FERAHBOT : Kendimi maç atmosferime kaptırıyor muyum hemde nasıl sanki sahada bende koşuyormuş gibi oluyorum hakemlerden sora önce futbolcular sonra ben terliyorum ,hele maç birde tempoluysa değmeyin keyfime..

Televizyonda maç anlatımlarında bulundunuz mu veya düşünüyor musunuz?
Ali FERAHBOT : Ankara'da iken birkaç kez TV'den amatör maç anlatımlarında bulundum bugüne kadar değerli meslek büyüklerimiz sağ olsunlar gençlere çok önem verip destek oldukları için!!henüz bulunamadım profesyonel anlamda TV'den maç anlatma olayını gerçekleştiremedim ama yeni girdiğim bu en önemli kurumda sanırım büyüklerim bana zamanı gelince bu şansı vereceklerdir..
Radyolarda spor programları sizce yeterli mi? Maç anlatımı dışında spor programı düşünüyor musunuz?
Ali FERAHBOT : şuanda radyolarda spor programı yapmıyorum ama dinlediğim kadarıyla kaliteli spor programı sayısı yok denecek kadar az,en azından şöyle söyleyim bir radyo açıp da spor programı asla dinlemiyorum kendini devamlı dinletecek dolu işler yapan daha önemlisi düzgün Türkçe ile konuşan programcı maalesef yok..
Hangi takımı tutuyorsunuz? Pek çok kişi bunu merak ediyor...
Ali FERAHBOT : herkesin çok sorduğu soruya klasik olacak şarkıcılar gibi yanıt veriyim MİLLİ TAKIM..tabi küçükken tuttuğum takım muhakkak vardı büyüyünce biraz değiştirdim de ama maç anlatmaya başladıktan sonra ekmeğimi kazandığım işim olarak gördüğüm için hak edenin kazanması temennilerim süreklidir.bütün takımlar benim hepsini aynı şekilde anlatıyorum zaten en çok sevilen spiker olmamda da en büyük etkenlerden biridir tüm takımlara eşit mesafede olmak..
Son olarak OYDAR hakkında düşünceleriniz neler?
Ali FERAHBOT : Öncelikle bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim radyonun ne kadar etkili bi yayın organı olduğunu ancak çalışırken anlayabiliyorsunuz yani içine girmeniz lazım yoksa radyomu amaan diyenlerde muhakkak çoktur.eğer iyi bir radyoda iyi işler yapıyorsanız en kolay şekilde milyonlara ulaşıyor onlarla etkileşim kurabiliyor ve hatta isterseniz onların görüşlerini de alabiliyorsunuz,dolayısıyla bu kadar etkili bi organında takip edilmesi buradaki başarılı insanlarla söyleşiler yapılması ve bunları da sevenlere aktarılması birilerinin işi olmalıydı bu görevi başarıyla yerine getirmeye çalışan gençlerden kurulu bu ekibin başarılı işler çıkaracağından şüphem yok sizlere yayın hayatınızda başarılar diliyorum ve kolaylıklar diliyorum................................ceza sahasına orta bir kafa ve goooooooooooooooooollllllllllllllllllll........