Aracınızda En Az Yakıt Tüketimini Nasıl Sağlarsınız?

Tarih : 19 Nisan 2020, Pazar 20:55 Son Güncelleme : 19 Nisan 2020, Pazar 20:55
Aracınızda En Az Yakıt Tüketimini Nasıl Sağlarsınız?

Günümüz şartlarında araca binmek lüks olmaya başladı. Araçlardan alınan vergiler malum oldukça yüksek, birde buna pahalı yakıt eklenince insanlar araca binmekten korkar oldu. Peki aracınızda en az yakıt tüketimini nasıl sağlarsınız?

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Yakıt tasarrufu yapmanın basit yöntemleri

Gaz pedalından ayağımızı çekmek gerekir

Araçların çok fazla yakma nedenlerinin başında aracı yüksek hızlarda kullanmaktır. Daha düşük hızlarda kullanarak yakıt verimliliğini arttırabiliriz. Aracı yüksek devirlerde kullanmakta yakıt sarfiyatını arttırır, o yüzden 2500 devir/dk gördüğümüzde vites arttırmak ve 2000 devir/dk altına düştüğünde ise vites düşürmek gerekir.

Rölantide aracı ısıtmak

Genelde aracı ilk çalıştırdığımızda hava sıcaklığına bağlı olarak dakilarca aracı ısıtırız bu yanlış bir uygulamadır. Aracı ısıtırken harcadığımız yakıt tüketimi ile 1km yakın yol gidebilir. Doğru uygulama ise aracı çalıştırıp aracın 5-10 saniye kendisine gelmesini beklemektir, zaten motorun sesinin değiştiğini duyabiliriz. Bundan sonra yola çıkabiliriz.

Vitesi boşa almak

Çoğu kullanıcı bayır aşağı inerken vitesi boşa alarak yakıt tasarrufu yapmaya çalışır, bu uygulamada yanlıştır. Tasarruf sağlamak için viteste ayağımızı gazdan çekerek yolun eğiminden faydalanarak ilerlemektir.

Araçların motor bakımı

Bir diğer etmen ise motor bakımının yapılmasıdır. Yağ seviyesini kontrol edilmesi gerekir ve gerekli zaman aralıklarında motor yağının değiştirilmesi tasarrufu arttırır. Yakıt filtrelerinin ve yağ filtrelerinin de temiz olması gerekir, aksi taktide hava yakıt karışımındaki bozukluğundan dolayı yakıt kullanımı artar.

Maddeler halinde yazacak olursak:

Yüksek hız ve yüksek devirde kullanmak

Yanlış viteste kullanmak

Motor bakımlarının eksik olması

Motor yağı kontrolünün yapılmaması

Rölantide çalıştırmak

Vitesi boşa atmak

Araçta fazla yük bulundurmak

Lastik hava basınçlarının kontrolünü yapmamak

Hava filtrelerini kontrol etmemek

Klima açık araç kullanmak

Düz yol haricinde hız sabitleyici kullanmak

Ani kalkış ve frenleme yapmak

Orijinal ebatların dışında jant ve lastik kullanmak

Bu gibi durumlara dikkat etmezsek yakıt tüketimimiz artar. Aracın tüm bakımlarını yaparak ve doğru kullanarak yakıt tasarrufu yapabiliriz.