Arakanlı Müslümanların can pazarı devam ediyor

Tarih : 31 Ağustos 2017, Perşembe 20:39 Son Güncelleme : 31 Ağustos 2017, Perşembe 20:39
Arakanlı Müslümanların can pazarı devam ediyor

Myanmar ordusunun Arakan'ın Maungdaw, Buthidaung ve Rathidaung bölgelerinde Arakanlı Müslüman sivillere yönelik operasyonları sürüyor. Son 6 günde bu bölgelerdeki 60'tan fazla köyün boşaltıldığı ve bu köylerden onlarcasının da yakıldığı bildiriliyor.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletinde ordu ve Budist milliyetçileri, sivilleri hedef almaya devam ediyor.


Binlerce Müslüman Arakanlı katliamdan kaçıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı: Arakan için de dualarınızı eksik etmeyin
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Arakan için telefon diplomasisi
Arakan'daki katliamdan kaçıp nehirde boğuldular
Arakanlı sığınmacı Muhammed: Myanmar devletinin amacı bizi tamamen yok etmek
Arakanlı Aktivist Ali: 'Türkiye'nin Myanmar hükümetine baskı yapmasını istiyoruz'
Arakanlı Rahman: Arakan'da 42 toplama kampı var
İHH Arakanlı Müslümanlara gıda ve yaşam malzemesi ulaştırdı
HRW, uydu görüntülerinden Arakan'da en az 10 yangın tespit etti
Arakan'daki saldırı ve katliamın zamanlaması manidar
Arakanlı Müslümanların dehşet dolu anları
AFD International Direktörü Akoub: Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım süreci işletiliyor
Cansuyu Myanmar'daki Arakanlı mazlumlara yardım faaliyetlerine başladı
AA'nın Arakanlı Müslümanlara (Rohingya) ait güvenilir sivil toplum kuruluşu (STK) ağları ve yerel kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Arakan'da Müslüman nüfusun yoğunlukla yaşadığı Maungdaw, Buthidaung ve Rathidaung kentlerinde Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin saldırıları sürüyor.


Son 6 günde Maungdaw, Buthidaung ve Rathidaung'daki 60'tan fazla köy boşaltılırken, bu köylerden onlarcası ateşe verildi.


Bu üç bölgedeki çok sayıda noktada sivillere yönelik katliamlar yaşandığı bilgileri gelmeye devam ederken, kaynaklar, ölü sayılarını zaman zaman yüzlerle zaman zaman da binlerle ifade ediyor.
Ancak bölgeye erişimin ordu tarafından yasaklanması nedeniyle Arakan'a uluslararası gözlemciler ya da STK'lar giremiyor. Bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayısı kesin olarak saptanamıyor.


Arakanlı Müslümanların Bangladeş'e geçiş mücadelesi
Saldırılardan kaçmayı başaran ya da hedef olmaktan korkan çok sayıda Arakanlı Müslüman, Bangladeş sınırına doğru kaçıyor.


Bangladeş hükümetinin engellemelerine rağmen 20 binden fazla Arakanlı Müslüman, ülkeye yasa dışı yollardan giriş yaptı. On binlercesi ise sınıra yakın bölgelerde bekleyişlerini sürdürüyor.
Arakan'daki şiddet olaylarından kaçan Arakanlı Müslümanların bulunduğu teknenin gece saatlerinde Naf Nehri'nde alabora olması sonucu 10 çocuk ve 9 kadın cesedi Bengal Körfezi'ne vurmuştu.

Myanmar-Bangladeş sınırındaki Naf Nehri, yıllardır uğradıkları zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların kaçış noktası. Arakanlı Müslümanlar nehirden geçerek Bangladeş'in Teknaf kentine ulaşmayı, oradan da Arakanlı mülteci kamplarının olduğu Bangladeş'in Cox's Bazar kentine geçmeyi amaçlıyor.

Olayların gelişimi
Eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan öncülüğündeki Arakan Soruşturma Komisyonu'nun raporu, 23 Ağustos'ta Myanmar hükümetine sunulmuştu.
Rapor, Müslümanlara birtakım haklar tanınmasını öngörüyordu.
Uluslararası kamuoyunda raporun gündeme gelmesiyle Arakan'da polis ve sınır karakollarına saldırılar gerçekleşti. Ordu, saldırıları gerekçe göstererek Müslüman azınlığın yaşadığı bölgelerde yıkım ve katliama başladı.