Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Yaz saati uygulaması devam edecektir

Tarih : 28 Eylül 2017, Perşembe 16:53 Son Güncelleme : 28 Eylül 2017, Perşembe 16:53
Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Yaz saati uygulaması devam edecektir

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Yaz saati uygulaması herhangi bir değişiklik olmadan uygulanmaya devam edecektir." dedi.

Kaynak : AA Editör : Medya Alemi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, TGRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.


Danıştayın yaz saati uygulamasına ilişkin kararını değerlendiren Bozdağ, "Danıştayın verdiği karar önemli. Yürütmeyi durdurma kararını verdiği için yürütme durmuş olacak. Hükümet olarak biz yaz saati uygulamasının aynen devam etmesinden yanayız. Bu noktada da önümüzdeki günlerde gerekli adım atılacaktır. Büyük bir ihtimalle KHK'ya bu konuda bir düzenleme koymak suretiyle süreç dolmadan önce gerekli yasal değişiklik yapılacaktır. Yaz saati uygulaması herhangi bir değişiklik olmadan uygulanmaya devam edecektir." açıklamasında bulundu.

Yaz saatine ilişkin bazı eleştirilerin olduğunun hatırlatılmasının ardından Bozdağ, ülke ekonomisine faydası, zararı ve çocukların durumuyla ilgili her bir konunun ayrı ayrı değerlendirildiğini söyledi.
İllerde, öğrencilerin eğitim öğretime başlama vakitleri konusunda da Milli Eğitim Bakanlığının valiliklere de bir esneklik verdiğini anımsatan Bozdağ, valiliklerin okul saatleri konusunda bu esneklikten istifade etme imkanının bulunduğunu dile getirdi.


Geçen sene bu uygulama ilk olduğu için farklı değerlendirmeler yapıldığını belirten Bozdağ, kararın sürekli hale geleceği için bu tartışmaların da sona ereceğini kaydetti.


Türkiye Cumhuriyeti devletinin muhatabı, Irak merkezi hükümetidir "

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin gayrimeşru referandumun ardından gelinen son duruma ilişkin bir soru üzerine Bozdağ, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin aldığı karar doğrultusunda yapılan referandumun gayrimeşru ve yok hükmünde olduğunu, Türkiye açısından hiçbir kıymeti bulunmadığını bildirdi.


Irak merkezi hükümetinin de aynı şekilde açıklama yaptığını hatırlatan Bozdağ, bu referanduma İsrail dışında olumlu yaklaşım ortaya koyan başka ülke bulunmadığına da dikkati çekti.
Irak'ın kuzeyinde statülerde meydana gelebilecek bir değişikliğin ve bağımsızlık gerekçesiyle yapılan halk oylamasının Tükriye Cumhuriyeti devleti için doğrudan bir milli güvenlik tehdidi olduğunu ifade ettiklerini söyleyen Bozdağ, "Irak'ın toprak bütünlüğü, siyasal birliği ve egemenliği esastır. Bizim Irak ile olan ilişkilerimizde ana prensipler bunlardır. Bunlar, hem uluslararası anlaşmalarla hem de ikili anlaşmalarla kayıt altına alınmıştır. Türkiye bu noktada akli selimle sağduyu ile hareket eden bir yaklaşım ortaya koymuştur." diye konuştu.


Türkiye'nin, Barzani ve ekibine sürekli çağrıda bulunduğunu hatırlatan Bozdağ, referandumun buna rağmen gerçekleştiğini söyledi.


Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı'nın Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderdiği hatırlatılarak "Barzani'nin hala bizim açımızdan bir tornistan yapma, Türkiye'nin istediği noktaya gelme ihtimalini görüyor musunuz?" sorusu üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:


"Bir defa referandumun yapılmış olması büyük bir yanlışlık. Gayrimeşru bir olayın gerçekleştirilmesi... Barzani bu süreçte Türkiye'yi dinlememiştir. Türkiye sürekli çağrıda bulundu, kulaklarını tıkadı veya kendince başka bir değerlendirme yaptı. Bugün gelinen noktada Türkiye’nin muhatabı bellidir. Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak Irak merkezi hükümetiyle bir koordinasyon içerisinde bölgedeki süreçleri beraber sürdürme, yönetme kararındayız. Irak Başbakanı Sayın Haydar El-İbadi ile Başbakanımız dün akşam bir görüşme yaptı. Yakında da İbadi ile Başbakanımız bir araya gelecektir. Şu anda henüz bunun yeri kararlaştırılmadı ama biz bundan sonra Irak ile olan bütün ilişkilerimizi, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nde yaşayan halkı da ilgilendiren konular da dahil olmak üzere Irak merkezi hükümet üzerinden yürütme kararı aldık. Dolayısıyla hudut kapıları dahil, seyahat konuları dahil, vize konuları dahil, diğer bütün konularda bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin muhatabı, Irak merkezi hükümetidir."