Bebeklerde Ek Gıdaya Geçmeden Önce Dikkat!

Tarih : 27 Nisan 2019, Cumartesi 14:22 Son Güncelleme : 27 Nisan 2019, Cumartesi 14:22
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçmeden Önce Dikkat!

Emzirme çocuklara yaşam için en iyi başlangıcı sağlar. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin doğumdan itibaren 4-6 aya kadar yalnız anne sütü ile beslenmesini, sonrasında da ek besinlerle birlikte olmak koşuluyla en az 2 yaşına kadar anne sütüyle beslemenin devam ettirilmesini önermektedir.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Anne sütünün önemi ve annelere öğütler

Anne sütünün, mükemmel besin içeriği vardır, kolay hazmedilir ve etkili bir şekilde kullanılır. Hastalıklardan korur. Yapay beslenmeden daha ucuza mal olur. Emzirmek de anne ile bebek arasında duygusal bağın kurulması ve korunmasını sağlar.

Anne sütünün önemi, günümüzde çok sayıda anne ve anne adayı tarafından çok iyi bir şekilde kavranmış olmak ile beraber annelere bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır ki;

İlk altı ayda yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler. Engel teşkil edecek bir durum yoksa ilk altı ay bebeğinizi yalnızca anne sütü ile besleyiniz. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin emme gereksinimini azaltacağından anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. İster hastalık durumu olsun ister hava çok sıcak olsun dört aydan önce bebeğinizin anne sütü dışında suya ya da başka sıvılara (bitkisel çaylar, meyve suyu gibi) ihtiyacı yoktur.