Bloomberg'den Türk bankalarına Döviz Uyarısı!

Tarih : 10 Ocak 2022, Pazartesi 13:55 Son Güncelleme : 10 Ocak 2022, Pazartesi 13:55
Bloomberg'den Türk bankalarına Döviz Uyarısı!

Bloomberg Intelligence Analisti Tomasz Noetzel, döviz cinsi mevduatlarının toplamının 104 milyar dolar olduğunu açıkladığı 4 Türk bankasının 21 Ocak’a kadar mevduatlarının yüzde 10'unu TL'ye çevirmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Bloomberg Intelligence Analisti Tomasz Noetzel, Türkiye’deki en büyük özel bankalar olan İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti ve Akbank’ın 21 Ocak’a kadar döviz varlıklarının yüzde 10’unu Türk lirasına çevirmedikleri takdirde yeni zorunlu karşılık düzenlemesinden dolayı komisyon ödeyeceklerini ve bunun vergi öncesi kârlarını etkileyeceğini belirtti.

Dört özel bankanın döviz cinsi mevduatlarının toplamının 104 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Noetzel, bunun toplam mevduatlarının yüzde 60’ını oluşturduğunu söyledi. Noetzel, bunun yüzde 10’unun 21 Ocak’a ve toplamda yüzde 20’sinin ise 18 Mart’a kadar Türk lirasına çevrilmediği takdirde bankaların yüzde 1,5 zorunlu karşılık komisyonu ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Üçüncü çeyrek finansalları dikkate alındığında, bu çevirim yapılmadığı takdirde İş Bankası’nın vergi öncesi kârının yüzde 9’unun risk altında olduğunu vurgulayan Noetzel, geri kalan üç özel bankanın da vergi öncesi kârlarında yüzde 5-6’lık bir düşüş riskiyle karşı karşıya olduklarını dile getirdi.