Brezilya'da İnsanların Neye İnandığına Hayret Edeceksiniz!

Tarih : 29 Şubat 2020, Cumartesi 16:42 Son Güncelleme : 29 Şubat 2020, Cumartesi 16:42
Brezilya'da İnsanların Neye İnandığına Hayret Edeceksiniz!

Brezilyalı anket şirketi Datafolha’nın grafiğine göre ülkedeki insanlardan 11 milyondan fazla birey Dünya’nın düz olduğuna inanıyor.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

AFP’nin haberine göre, ülkenin aşırı sağcı yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun kişiliğinde somutlaşan entelektüalizm karşıtlığı ve iklim krizi şüpheciliği Brezilya’da yükselişte.

Bolsonaro’nın en önde gelen ideologlarından, yazar ve eski astrolog Olavo de Carvalho da daha önce “Düz Dünya teorisini çürütemeyeceğini” söylemişti.

Datafolha’nın verilerine göre Dünya’nın düz olduğuna inanan Brezilyalıların çoğu erkek. Ayrıca çoğu Katolik ya da Evanjelik Hıristiyan. Ayrıca bu görüştekilerin çoğunun eğitim seviyesi göreceli olarak düşük.

AFP’nin haberine göre, ülkedeki Düz Dünya savunucularının çoğu yine de gizlilik içinde faaliyet gösteriyor. WhatsApp ve davetiye gerektiren Facebook gruplarında iletişim kuruyorlar. Sahip oldukları YouTube kanallarınısa on binlerce takipçisi bulunuyor.

Brezilyalı Düz Dünya savunucularının en önde gelenlerinden biri Sao Paulo Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış bir jeofizikçi olan Afonso De Vasconcelos. Büyük bir Düz Dünya savunucusu topluluğuna sahip olan ABD’de ikamet eden Vasconcelos’un “Gerçek Bilim” (Ciencia de Verdade) adlı YouTube kanalını 345 bin kişi takip ediyor.

Bir diğer çok takipçili Düz Dünya savunucusu Siddharta Chaibub’un “Profesör Düz Dünya” adlı kanalınıysa yaklaşık 300 bin kişi takip ediyor. Geçen sene kasım ayında Sao Paulo’da ülkenin ilk Düz Dünya toplantısını organize eden Chaibub’un etkinliğine yüzlerce kişi katılmıştı.

Ajansa konuşan ve Sao Paulo'da Düz Dünya savunucularının toplanma yeri haline gelen bir restoranın sahibi olan Ricardo adlı Brezilyalı da müdavimleri gibi Dünya'nın küre olmadığını savunuyor.