Bugün Okul Dışarıda Günü!

Tarih : 23 Mayıs 2019, Perşembe 12:32 Son Güncelleme : 23 Mayıs 2019, Perşembe 12:32
Bugün Okul Dışarıda Günü!

Dünya çapında bugüne kadar 110 ülkeden 6 milyon çocuğa ulaşan Okul Dışarıda Günü, bu yıl Aktif Yaşam Derneği tarafından ikinci kez gerçekleştiriliyor. OMO’nun dünya çapında destekçisi olduğu ve açık havada oynayarak, keşfederek ve deneyimleyerek öğrenmenin önemine dikkat çeken Okul Dışarıda Günü’ne bu yıl dünyadan 1,7 milyon, Türkiye’den ise 650 bine yakın çocuk katılıyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın farklı ülkelerinde Mayıs ve Ekim aylarında düzenlenen Okul Dışarıda Günü’ne ise toplam 3,5 milyon, Türkiye’den 500 bine yakın çocuk katılmış; Türkiye Endonezya ve İngiltere-İrlanda ile birlikte en çok katılımın olduğu üç ülkeden biri olmuştu.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Bu yılın odağında çevre bilinci, geri dönüşüm ve yeniden kullanım var

Okul Dışarıda Günü’ne katılan öğretmenler, ebeveynler ve paydaşlar dersleri açık havaya taşırken Aktif Yaşam Derneği’nin Okul Dışarıda Günü sözcülerinden Prof. Dr. Belma Tuğrul ile hazırladığı, açık havada aktivite ve oyun önerilerinden oluşan rehber içeriklerinden faydalanıyor. İçeriklerde çocuklar aracılığıyla yetişkinler arasında çevre bilinci konusunda farkındalık yaratmak ve çocukların oynadığı alanların çevresel temizliğine dikkat çekmek amacıyla bu yıl ilk kez çevre bilinci, geri dönüşüm ve yeniden kullanım başlıklarına da yer veriliyor.

Bu yıl ikincisini düzenledikleri Okul Dışarıda Günü’nün gördüğü ilgiden çok mutlu olduklarını dile getiren Aktif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Şule Serter, “Gelenekselleşme yolunda ilerleyen bu özel güne katılmak için web sitemizden kayıt olan tüm öğretmen ve ebeveynlere rehberlik edecek içerikler hazırladık. Bu yıl içeriklere eklediğimiz çevre bilinci, geri dönüşüm ve yeniden kullanım odağındaki içeriklerimizle çocukların oynadığı alanların çevresel temizliğine de dikkat çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leyal Eskin Yılmaz ise son yıllarda çocukların dışarıda geçirdiği zamanın azaldığına vurgu yaptı: “OMO markamız ile uzun yıllardır anne ve babalara çocuklarının gelişiminde keşfetmeye ve deneyimleyerek öğrenmeye yer vermeleri konusunda ilham vermeye çalışıyoruz. Çocukların dışarıda geçirdiği zamanı artırmak için projeler yapıyoruz. Okul Dışarıda Günü de bu anlamda çok değerli” dedi.