Çocuklarda Görülen Ve Hızla Yayılan Gizemli Virüse Dikkat!

Tarih : 06 Mayıs 2022, Cuma 12:57 Son Güncelleme : 06 Mayıs 2022, Cuma 12:57
Çocuklarda Görülen Ve Hızla Yayılan Gizemli Virüse Dikkat!

Dünya pandeminin neden olduğu zararları atlatamadan bir anda ortaya çıkan gizemli hepatit vakalarının sayısı artmaya başladı. İlk kez İngiltere'de görülen ve birçok ülkeye yayılarak özellikle çocukları tehdit eden virüs bu kez Orta Amerika ülkesi Panama’da ortaya çıktı.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk kez İngiltere'de ortaya çıkan ve buradan birçok ülkeye yayılarak özellikle çocukların sağlığını etkileyen gizemli hepatitin görülen en az 228 çocukta görüldüğünü duyurmuştu.

Orta Amerika ülkesi Panama’da sağlıkçılar, ülkede bir çocukta gizemli hepatit (karaciğer iltihabı) vakası görüldüğünü açıkladı.

Xinhua’nın haberine göre, Panama Sağlık Bakanlığı Epidemiyoloji Birimi Ulusal Başkanı Lourdes Moreno, nisanda Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) dünyada yayıldığı yönünde uyarısı yapılan gizemli hepatitin 2 yaşında bir erkek çocuğunda tespit edildiğini açıkladı.

ABD’DE ARTIŞ VAR

ABD genelinde virüse yakalanan çocukların sayısı 40’a yükseldi. Ülkenin Kuzey Dakota eyaletinde de ilk gizemli hepatit vakası keşfedildi.

ABD’de Alabama eyaleti 9, California ise 7 vaka ile hastalığın en çok görüldüğü yerler arasında kendine yer buldu.

DSÖ’den 4 Mayıs’ta yapılan açıklamada, 20 ülkeden en az 228 hepatit vakasının bildirildiği ve virüsün görüldüğü 18 çocuğun karaciğer iflasına uğradığı ve karaciğer nakli yaptırdığı bilgisi verilmişti.

GİZEMLİ HEPATİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hepatit virüsü nisanın sonlarına doğru İspanya, Almanya, Polonya, Danimarka, Japonya, ABD, Kanada ve İsrail'de de görülmüştü.

Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin yaşandığı, bazı vakaların ağır karaciğer iltihabı geçirmeleri nedeniyle karaciğer nakli yapılarak tedavi edildiği söylenmişti.