Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunun Hiçbir İzahı Yok!

Tarih : 23 Mayıs 2022, Pazartesi 14:11 Son Güncelleme : 23 Mayıs 2022, Pazartesi 14:11
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunun Hiçbir İzahı Yok!

Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2027'ye kadar 6 adet yeni tip denizaltının donanmaya kazandırılacağını söyledi. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuyla ilgili de dikkat çeken mesajlar verdi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Denizaltılarımız 300 metreden derine inebiliyor. Su altında 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Milli torpidomuz Akya'yı entegre ediyoruz. Hızırreis'in 2023'te, Selmanreis'in de 2027'de hizmete girmesini planlıyoruz. 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.

HAYAL DAHİ EDİLEMEYEN BAŞARI

Denizlerdeki gücümüze güç katacak projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayal dahi edilemeyen bu başarıları önemsiyor ancak yeterli görmüyoruz. 

5-6 SENE İÇERİSİNDE TESLİM ETMEYİ PLANLIYORUZ

Hedefimiz milli deniz altı projemizi hayata geçirmektir. MİLGEN ile ilgili hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. Milli denizaltımızı 5-6 sene içerisinde teslim etmeyi planlıyoruz. 

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ SÖKÜLÜP GÖTÜRÜLDÜ

Dost bildiğimiz ülkelerin ihanetine, müttefik bildiğimiz ülkelerin ayak oyunlarına rağmen terör karşı başarılı olduk. Teröristlere yönelik sınır ötesi hareketlerimiz nedeniyle hedefe koyulduk. DEAŞ ile mücadele ettiğimiz dönemde akla hayale gelmeyen iftiralarla karşı karşıya kaldık. Yangından mal kaçırırcasına ülkemizdeki hava savunma sistemleri sökülüp götürüldü. Bize parasıyla verilmeyen silahlar, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle terör örgütlerine aktarıldı.

HAKSIZ YAPTIRIMLARI ASLA UNUTMADIK

Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle ülkemize uygulanan haksız yaptırımları asla unutmadık. Teröristlere yönelik meşru harekatlarımız nedeniyle hedef konulduk. DEAŞ'la sahada göğüs göğüse mücadele ettiğimiz dönemde bile aklı hayale gelmeyecek iftiralara uğradık. Bize parasıyla verilmeyen silahlar eli kanlı terör örgütlerine bedelsiz olarak on binlerce TIR'la aktarıldı. 15 Temmuz gecesi demokrasimize kasteden, 251 evladımızı şehit eden FETÖ'cü alçaklar birçok Avrupa ülkesi tarafından korundu. Bu devletler demokrasi düşmanlarını sorgusuz, sualsiz bağırlarına bastı. Suriye'de terör elebaşları kırmızı halılar serilerek karşılandı.

MÜTTEFİKLERDEN BEKLEDİĞİMİZ DESTEĞİ GÖREMEDİK

Türkiye ne savunma ihtiyaçların giderilmesinde, ne de 40 yıllık terörle mücadelesinde müttefiklerinden beklediği desteği görmemiştir. Ülkemiz çoğu zaman gizli açık yaptırımlara, tehdit, baskı ve şantajlara maruz bırakılmıştır.

İPE UN SERME POLİTİKASINDAN VAZGEÇİLMELİ

NATO'da oynadığımız rol ortadayken hala müttefiklerimizle yaptırımların kaldırılması konuşuyoruz. İsveç'in bize karşı yaptırım uygulamasını bir kenara koyamayız, bunun makul bir izahı da yoktur. İpe un serme politikasında vazgeçilmeli, Türkiye'nin haklı beklentileri karşılanmalı. Milli güvenli konusunda somut adımlar görmek istiyoruz. 

ÇOK SAYIDA DENİZ ARACIMIZI MODERNİZE EDİYORUZ

Milli savaş gemilerimiz, amfibi gemilerimiz, denizaltı kurtarma ana gemimiz, lojistik destek gemimiz, SAT botlarımız, karakol botlarımız gibi stratejik projelerimizi başarıyla uyguladık. Envanterimizde bulunan çok sayıda deniz aracımızı modernize ediyoruz. Savunma Sanayi Başkanlığımızın, ordumuzun ve özellikle KOBİ'lerimizin desteğiyle hayata geçiyor.