Cybertruck'ın Bir Mühendislik Harikası!

Tarih : 26 Kasım 2019, Salı 11:12 Son Güncelleme : 26 Kasım 2019, Salı 11:12
Cybertruck'ın Bir Mühendislik Harikası!

Bir havacılık mühendisi, Tesla'nın yeni pick-up'ını incelemeye aldı. Mühendisin yaptığı aerodinamik simülasyonları, Cybertruck'ın aerodinamik yapısının başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Son birkaç yıldır otomobil sektörünün en popüler isimlerinden bir tanesi olan Tesla, geçtiğimiz hafta sonunda yeni pick-up modeli "Cybertruck"ı duyurdu. Hem tasarımı hem teknik özellikleri hem de sağlamlığıyla dikkatleri üzerine çeken bu pick-up, pek çok soruyu da beraberinde getirdi. Tasarım böylesine farklı olunca otomobil tutkunları, bu aracın aerodinamik sisteminin yeterince iyi olup olmadığını merak etmeye başladılar.

Aerodinamik, motorlu bir aracın en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Çünkü aerodinamik yapı, otomobillerin yol tutuşu, yakıt tüketimi ve dengesi gibi pek çok hayati özelliğe yön verir. Aerodinamiği iyi olmayan bir aracın beklenen performansa ulaşması düşünülemez. Ayrıca bu sistem, aracın genel görünümü ile de tamamen bağlantılıdır. Cybertruck'ın sahip olduğu ilginç tasarım da, bu aracın aerodinamiğini merak edilmesine neden oldu.

Cybertruck, bugüne kadar gördüğümüz hiçbir araca benzemiyor. Tesla'nın yeni pick-up'ı, tamamen yeni ve fütüristik bir yapıya sahip. Peki bu fütüristik yapı, bir mühendislik hatası mı yoksa mühendislik harikası mı? İşte bu sorunun yanıtını arayan diğer mühendisler, bilgisayarlarının başına geçtiler ve aracın 3 boyutlu modelini oluşturduktan sonra bazı testler yaptılar.

Cybertruck'la ilgili dikkat çeken olay aslında şu; normal koşullarda otomobiller, daha iyi bir aerodinamik tasarım için yumuşak geçişlere sahiptirler. Yani araçlarda bu kadar keskin çizgiler kullanılmaz. Ancak Tesla'nın yeni pick-up'ı, bugüne kadar ki alışkanlıklarımızı unutturuyor. Araç öyle sert geçişlere sahip ki, sanki karton parçalar kesilip yapıştırılmış gibi görünüyor. Dilerseniz şimdi, aracın 3 boyutlu modeliyle ilgili yapılan çalışmalara geçelim.

23 Nisan

Görmekte olduğunuz bu fotoğraf, Mühendis Justin Martin tarafından oluşturuldu. Martin, bu üç boyutlu çizimi oluşturabilmek için 24 saat boyunca aracın farklı açılardan görüntülerini incelemiş. 3 boyutlu çizim mükemmel olmasa da Cybertuck'a fazlasıyla benziyor ve bu da aslında merak ettiğimiz soruların yanıtlarını almamıza yetiyor.

Martin, bilgisayar ortamında simüle ettiği Cybertruck'ın aerodinamik yapısının ümit verici olduğunu söylüyor. Pick-up, hava akımını gayet rahat bir şekilde iletebiliyor. Aslına bakacak olursak aerodinamiğin temelinde de bu yatıyor. Çünkü hava akışının kolaylıkla iletilemediği ya da düzgün iletilmediği durumlarda türbülans gerçekleşir ve bu da araç için hiç iyi olmaz.