Daha İyi Bir Cinsel Yaşam İçin Kendinize Yardım Etmenin 11 Yolu!

Tarih : 16 Ocak 2022, Pazar 14:12 Son Güncelleme : 16 Ocak 2022, Pazar 14:12
Daha İyi Bir Cinsel Yaşam İçin Kendinize Yardım Etmenin 11 Yolu!

Vücudunuzun yaşlandıkça geçirdiği fiziksel dönüşümler de cinselliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Düşen hormon seviyeleri ve nörolojik ve dolaşım fonksiyonlarındaki değişiklikler, erektil disfonksiyon veya vajinal ağrı gibi cinsel sorunlara yol açabilir .

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Vücudunuzun yaşlandıkça geçirdiği fiziksel dönüşümler de cinselliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Düşen hormon seviyeleri ve nörolojik ve dolaşım fonksiyonlarındaki değişiklikler, erektil disfonksiyon veya vajinal ağrı gibi cinsel sorunlara yol açabilir .

Bu tür fiziksel değişiklikler, genellikle genç cinsiyetin yoğunluğunun, orta ve sonraki yaşamda daha hafif tepkilere yol açabileceği anlamına gelir. Ancak olgunluğun duygusal yan ürünleri - artan güven, daha iyi iletişim becerileri ve azaltılmış kısıtlamalar - daha zengin, daha incelikli ve nihayetinde tatmin edici bir cinsel deneyim yaratmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, birçok insan, sonraki yaşamda seksin tüm potansiyelini fark etmekte başarısız oluyor. Tatmin edici seksin altında yatan önemli fiziksel ve duygusal unsurları anlayarak, ortaya çıkan sorunları daha iyi yönetebilirsiniz.

Cinsel sorunları tedavi etmek artık her zamankinden daha kolay. Devrim niteliğinde ilaçlar ve profesyonel seks terapistleri, ihtiyacınız olursa yanınızda. Ancak sevişme tarzınızda birkaç değişiklik yaparak küçük cinsel sorunları çözebilirsiniz. İşte evde deneyebileceğiniz bazı şeyler.

1 - Kendini geliştir.  Her tür cinsel sorun için çok sayıda iyi kendi kendine yardım materyali mevcuttur. İnternete veya yerel kitapçınıza göz atın, sizin için geçerli olan birkaç kaynak seçin ve bunları sizin ve partnerinizin sorun hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanıza yardımcı olması için kullanın. Doğrudan konuşmak çok zorsa, siz ve eşiniz özellikle sevdiğiniz bölümlerin altını çizebilir ve birbirinize gösterebilirsiniz.

2 - Kendine zaman ver.  Yaşlandıkça, cinsel tepkileriniz yavaşlar. Siz ve eşiniz, seks için sessiz, rahat ve kesintisiz bir ortam bularak başarı şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca, vücudunuzdaki fiziksel değişikliklerin, uyarılmak ve orgazma ulaşmak için daha fazla zamana ihtiyacınız olacağı anlamına geldiğini anlayın. Bunu düşündüğünüzde, seks yapmak için daha fazla zaman harcamak kötü bir şey değil; bu fiziksel gereksinimleri sevişme rutininize dahil etmek, yeni bir tür cinsel deneyime kapı açabilir.

3 - Yağlama kullanın. Çoğu zaman, perimenopozda  başlayan vajinal kuruluk, kayganlaştırıcı sıvılar ve jeller ile kolayca düzeltilebilir. Bunları acı verici seksten kaçınmak için özgürce kullanın - libidoyu kontrol altına almak ve artan ilişki gerilimlerine yol açabilecek bir sorun. Yağlayıcılar artık çalışmadığında, doktorunuzla diğer seçenekleri tartışın.

4 - Fiziksel sevgiyi koruyun.  Yorgun, gergin veya sorundan dolayı üzgün olsanız bile, duygusal ve fiziksel bir bağı korumak için öpüşmek ve sarılmak çok önemlidir.

5 - Dokunma alıştırması yapın.  Seks terapistlerinin kullandığı duyusal odaklanma teknikleri, baskı hissetmeden fiziksel yakınlığı yeniden kurmanıza yardımcı olabilir. Pek çok kendi kendine yardım kitabı ve eğitim videosu bu alıştırmaların çeşitlerini sunar. Ayrıca partnerinizden size dokunulmasını isteyeceği şekilde dokunmasını isteyebilirsiniz. Bu size nazikten serte kadar ne kadar baskı kullanmanız gerektiği konusunda daha iyi bir fikir verecektir.

6 - Farklı pozisyonlar deneyin.  Farklı cinsel pozisyonlardan oluşan bir repertuar geliştirmek sadece sevişmeye ilgi katmakla kalmaz, aynı zamanda sorunların üstesinden gelinmesine de yardımcı olabilir. Örneğin, bir erkek partnerine arkadan girdiğinde ortaya çıkan G noktasının artan uyarımı, kadının orgazma ulaşmasına yardımcı olabilir.

7 - Fantezilerinizi yazın.  Bu alıştırma, sizin veya eşiniz için bir dönüş olabileceğini düşündüğünüz olası etkinlikleri keşfetmenize yardımcı olabilir. Sizi heyecanlandıran bir deneyim veya film düşünmeyi deneyin ve ardından anılarınızı partnerinizle paylaşın. Bu özellikle düşük arzusu olan insanlar için yararlıdır.

8 - Kegel egzersizleri yapın.  Hem erkekler hem de kadınlar, pelvik taban kaslarını çalıştırarak cinsel zindeliklerini geliştirebilirler. Bu egzersizleri yapmak için orta akımda idrarı durdurmaya çalışıyorsanız kullanacağınız kası sıkın. Kasılmayı iki veya üç saniye basılı tutun, ardından bırakın. 10 kez tekrarlayın. Günde beş set yapmaya çalışın. Bu egzersizler her yerde yapılabilir - araba sürerken, masanızda otururken veya kasada beklerken. Evde, kadınlar kas direncini artırmak için vajinal ağırlık kullanabilirler. Bunları nereden alacağınız ve nasıl kullanacağınız konusunda doktorunuzla veya bir seks terapistiyle konuşun.

9 - Rahatlamaya çalış.  Oyun oynamak veya güzel bir akşam yemeği için dışarı çıkmak gibi seks yapmadan önce birlikte yatıştırıcı bir şeyler yapın. Veya derin nefes egzersizleri veya yoga gibi gevşeme tekniklerini deneyin .

10 - Bir vibratör kullanın.  Bu cihaz, bir kadının kendi cinsel tepkisini öğrenmesine ve eşine neyi sevdiğini göstermesine yardımcı olabilir.

11 - vazgeçme.  Çabalarınızın hiçbiri işe yaramıyorsa, umudunuzu kaybetmeyin. Doktorunuz sıklıkla cinsel sorununuzun nedenini belirleyebilir ve etkili tedavileri belirleyebilir. Ayrıca sizi, tatmin edici bir cinsel yaşam yolunda duran sorunları keşfetmenize yardımcı olabilecek bir seks terapisti ile temasa geçirebilir.