Davutoğlu, yeni kitabını okurları için imzaladı

Tarih : 13 Kasım 2017, Pazartesi 17:38 Son Güncelleme : 13 Kasım 2017, Pazartesi 17:38
Davutoğlu, yeni kitabını okurları için imzaladı

Eski Başbakan Davutoğlu, "Sosyal ve siyasi değişimlerin öncesinde insanın kendisine, zamana, ahlaka, bilgiye, iletişime, aşka, dosta bakışını gözden geçirip samimiyetle paylaşabileceği bir zihniyet devrimine ihtiyaç var. " dedi.

Kaynak : AA Editör : Medya Alemi

Eski Başbakan, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, "Duruş: Gençlerle Yüz Yüze" kitabının imza etkinliğinde okurlarıyla bir araya geldi.Davutoğlu, 36. İstanbul Kitap Fuarı'nda Küre Yayınları'ndan çıkan yeni kitabının imza etkinliğinde yaptığı konuşmada, okurlarıyla buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kitabın olduğu her mekanda sevginin, muhabbetin, bilginin olduğunu söyledi.Kitap fuarlarındaki atmosferden feyz almaya çalıştığını belirten Davutoğlu, "Buraya gelenler herhangi bir çıkar için gelmezler. Sizden şahsi bir beklentileri yoktur. Aksine bilgiyi, hikmeti, ahlakı paylaşmak için gelirler. Bazen saatlerce beklerler. Geçen sene imza törenimiz 10 saate yakın sürmüştü. İnsanların saatlerce kitap ve yazarıyla buluşmak için beklemeleri dahi Türkiye'de ümitlenmemiz için çok önemli bir sebep." ifadelerini kullandı.Dün, "Duruş: Gençlerle Yüz Yüze" isimli yeni kitabının çıktığını kaydeden Davutoğlu, şöyle konuştu:"Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra biraz da vaktimin daha müsait olduğunu düşünen gençlerden çok sayıda soru alıyordum. Üniversitelere davetler geliyordu. Düşündüm ki, bunlara tek tek cevap vermeye gayret etsek de yetişmek mümkün değil. Ama topluca, zihnimdeki, muhayyilemdeki bir genç ile sohbet mahiyetinde kitap kaleme alayım diye bir düşünce geçti. Takriben bir yıl süresince sabah, akşam, her vakitte zihnimdeki gençle sohbet ettim. Niye gençlerle sohbet? Çünkü tarihin kırılma anları, dönüşüm eşikleri vardır. Böyle bir eşikten geçtiğimiz kanaatindeyim. Dünyada son dönemde yaşanan gelişmelere baktığımızda, yakın çevremizdeki gelişmelere baktığımızda, sadece Tahrir Meydanı'ndaki gençlerin taleplerine, dünyada değişen teknolojinin getirdiği yeni imkanlarla hepsini bir arada değerlendirdiğimizde ya hep beraber çok güzel bir geleceğe yürüyeceğiz ya da kitle imha silahlarından başlayan, çevre katliamlarına kadar giden çok büyük felaketlerle yüzleşmek zorunda kalacağız.""Ufuk açıcı dünya ancak kitaplarla sağlanabilir"

"Bir nesil olarak bizim en önemli görevimiz, gelecek nesillere bu seçeneklerden iyi olanını göstermeye gayret etmektir" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bir düşünür olarak, bir devlet adamı olarak, fiili ve teorik olarak bunu yapmak bizim görevimiz. Bu anlamda ben bir zihniyet devrimi yapmak gerektiğine inanıyorum. Sosyal ve siyasi değişimlerin öncesinde insanın kendisine, zamana, ahlaka, bilgiye, iletişime, aşka, dosta bakışını gözden geçirip samimiyetle paylaşabileceği bir zihniyet devrimine ihtiyaç var. Madem ki, bu kadar kritik bir tarihi eşikteyiz, bu eşikleri yeni düşüncelerle aşabiliriz. Yeni düşünceler özgürlükçü bir bakış açısıyla dile getirildiğinde, gençler tarafından tarihi fırsata da dönüşebilir. Onun için son bir yıl içerisinde tüm düşünce birikimimizi yansıtabilecek biçimde böyle bir kitabı kaleme almaya gayret sarf ettim."