Dünya Felaketine Sadece 10 Yıl Kaldı!

Tarih : 09 Ekim 2018, Salı 10:58 Son Güncelleme : 09 Ekim 2018, Salı 10:58
Dünya Felaketine Sadece 10 Yıl Kaldı!

Rapora göre, Dünya yüzeyi 1 santigrat derece ısındı, yaşanmaz bir düzey olan 3-4 santigrat derecelik bir ısınma yolunda ilerliyor.

Kaynak : Ucankus Editör : Medya Alemi
Küresel ısınmaya karşı ‘eşi benzeri görülmemiş adımların’ atılması gerektiğine dikkat çeken BM, ‘Bunun felaket boyutuna gelmesini engellemek ve kontrol altına almak için Dünya’nın 10 yılı kaldı’ uyarısı yaptı.

Dünya risk altında

Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) dün yayımlanan raporunda, dünya toplumlarının daha düşük bir küresel ısınma hedefini karşılamak için enerji tüketimi, inşaat ve seyahat alanlarında “eşi benzeri görülmemiş” adımları atması gerektiğine dikkat çekildi. Raporda, bu adımların atılmaması halinde küresel ısınma kaynaklı sıcak hava dalgaları, sele neden olan kasırgalar, kıtlık ve türlerin neslinin tükenmesi gibi risklerle daha fazla karşı karşıya kalacağı uyarısı yapıldı. Raporda, “Küresel ısınmayı kontrol altına almak için 10 yıldan daha az bir zamanımız var. Dünya risk altında” dendi.

‘Harekete geçin, Aptallar’

Rapora göre, Dünya yüzeyi 1 santigrat derece ısındı, yaşanmaz bir düzey olan 3-4 santigrat derecelik bir ısınma yolunda ilerliyor. “Sıcaklık artışını 1.5 dereceyle sınırlamak imkânsız değil” denilen rapora göre, sıcaklığın 1.5 derecenin üzerine çıkması, dünyanın yaşanabilirliğiyle “kumar oynamak” anlamına geliyor. Raporda, bu sıcaklık hedefini yakalayabilmek için 2035’e kadar 2.4 trilyon dolar yatırım yapılması gerekiyor.

Greenpeace yetkilisi Kaisa Kosonen, rapor için “Bilim insanları büyük harflerle ‘Hemen harekete geçin, Aptallar” demek istiyor ama kibarca bunu gerçekler ve rakamlarla ifade ettiler” dedi.