Dünya Haritasının Yeni Üyesi!

Tarih : 27 Kasım 2019, Çarşamba 15:39 Son Güncelleme : 27 Kasım 2019, Çarşamba 15:39
Dünya Haritasının Yeni Üyesi!

Marker Wadden, dünya haritasına en son eklenen Hollanda'da Robinson Crusoe tadında yeni yapay bir takımada. Bu haritaların diğer bir amacı ise vahşi hayatı korumak.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Marker Wadden, dünya haritasına en son eklenen Hollanda’da Robinson Crusoe tadında yapay bir takımada. Bu takımadalar, aynı zamanda vahşi hayatı koruma amacıyla yaratılmış muhteşem bir model. İşte, dünya haritasının yeni yüzü Marker Wadden’in doğuşu…

Leystad rıhtımının hemen yakınında bulunan Markermeer, sevimsiz beton kazıklarla güçlendirilmiş, bir iç deniz olarak kabul edilen sığ gölü ile yaklaşık 40 kilometrelik alana yayılır ve merkezi Hollanda’nın 700 kilometrekarelik bölgesini sular altında bırakır.

23 Nisan

Markermeer’in en güney noktası, Amsterdam’a kadar ulaşır. Bölgeyi çoğu kişinin ikinci defa ziyaret etmeyi düşünmeyeceği kuzeyde Enkhuizen, batıda Hoorn, doğuda Lelystad kasabaları çevreler.Marker Wadden de kıyıdan görünen tüm vahşiliğin ortasında, aslında muazzam bir güzellik saklıdır. Gölün kıyısından uzakta, Markermeer’in adeta camı andırırcasına durgun iç kısmı, şimdilerde Avrupa’nın en heyecan verici ‘doğal çevreyi koruma’ hikayesine ev sahipliği yapan bir ıslah projesi.

Düşünün ki bu, üç yıl öncesine kadar sadece kağıt üzerinde bir projeydi. Şimdi ise son aşamada… Marker Wadden artık Flevoland eyaletindeki beş adadan oluşan insan yapımı, yapay bir takımada…

Marker Wadden’de yaşayan canlılar

Bölgedeki son sayımlara göre, kaz, martı, ördek, karabatak, su kıyısında yaşayan dalıcı kuş, kaşıkgaga ve denizkırlangıcı gibi türler olmak üzere 120 kuş türü buraya akın etmiş.