Dünya Ralli Şampiyonası Muğla Marmaris’te Düzenlendi!

Tarih : 30 Eylül 2020, Çarşamba 13:30 Son Güncelleme : 30 Eylül 2020, Çarşamba 13:30
Dünya Ralli Şampiyonası Muğla Marmaris’te Düzenlendi!

Muğla, Marmaris’te düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası’nın beşinci ayağında dünyaca ünlü pilotlar yarıştı. COVID-19 önlemlerinin belirleyici olduğu organizasyonun tıkır tıkır işlemesi gelecek yarışlar için de ülkemizin elini güçlendirdi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Türkiye’de motor sporlarını merakla takip eden kemikleşmiş bir kitle var. Ancak hem Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı bu heyecanı daha geniş kitlelere yaymak için özveriyle çalışıyor. Çalışmalara Cumhurbaşkanlığı da büyük bir destek veriyor. Muğla, Marmaris’teki Dünya Ralli Şampiyonası zaten Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlendi.

COVID-19 salgınına rağmen Türkiye önemli bir sınav verdi geçen hafta. Sorunsuz bir organizasyonun ardından Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye etabı Büyük Britanyalı pilot Elfyn Evans’ın liderliğiyle tamamlandı. Seyircisiz olacağı açıklanmasına rağmen Marmarisliler de ralliye ilgi gösterdi. Kamp sandalyesini kapan yarışı izlemek için yerini aldı.

‘Endişeliydik ama büyük övgü aldık’

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı yarıştan önce biraz stresliydi. Ancak bunun Türkiye’nin organizasyonel kapasitesiyle hiçbir ilgisi yok. Onu düşündüren tek şey salgın koşullarıydı. Yarış tamamlandıktan sonra görüştüğümüzdeyse daha rahattı: “Yarış tamamlanınca rahatladım. COVID-19 konusunda endişeliydik sadece. FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) ve pilotlarla buluşunca övgü dolu sözler duyduk.

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı

Bu yarışın Türkiye’ye en büyük katkısı pandemi şartlarına rağmen organizasyonun sorunsuz işlemesiydi.

Malum, kasımda Türkiye Formula 1’e de ev sahipliği yapacak. Başkan Üçlertoprağı bu bilgi ve tecrübenin gelecekteki organizasyonlar açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

Zaten ralliyi FIA’nın konsey üyeleri de takip etti. Türkiye’yi federasyonun onursal başkanı Serkan Yazıcı ile Başkan Üçlertoprağı’nın temsil ettiği bu konsey Formula 1 için de karar verici makam... Bir anlamda Marmaris’teki bu organizasyon gelecektekiler için de Türkiye’nin elini güçlendirdi.