Efsane Cuma İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Tarih : 22 Kasım 2019, Cuma 13:28 Son Güncelleme : 22 Kasım 2019, Cuma 13:28
Efsane Cuma İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Tüm dünyada Black Friday olarak bilinen kasım ayının son haftaları yapılan indirimler ülkemizde; 'Efsane Cuma', 'Süper Cuma', ve 'Çılgın Cuma' gibi isimlerle biliniyor. İndirimler kapsamında, pek çok online satış mağazası ve çok sayıda marka tüketicilere büyük indirim fırsatları sunuyor. Peki, Çılgın Cuma indirimleri ne zaman? Süper Cuma indirim günleri ne zaman başlayacak?

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Kasım ayının ana konularından biri de Black Friday oldu. Yurt dışında başlayıp ülkemizde de hızla yayılan ve popülerleşen Black Friday için mağazalar günler öncesinden hazırlıklara başlarken; vatandaşlar da tarih araştırmaları yapıyordu. Bazı markaların indirim duyuruları ve sosyal medya paylaşımları ardından Black Friday'e yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, 2019 Black Friday ne zaman?

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma gününü temsil ediyor. Bu nedenle Black Friday indirim günleri bu yıl 29 Kasım Cuma günü başlayacak ancak bazı e Ticaret siteleri bu yıl erken davrandı.

Sosyal medyada da geniş yankı bulan Black Friday indirimlerden faydalanmak isteyen tüketicilerin en çok merak ettiği ürünler arasında televizyon, oyun konsolları, cep telefonu ve tabletler gibi teknolojik ürünler var.

Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Black Friday yani Kara Cuma veya Efsane Cuma resmi bir tatil sayılmasa da beklenmedik derecede indirimli satışlar yapılır. Peki, Black Friday nedir, nasıl ortaya çıktı?

1932‘den bu yana yılbaşı alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar açık tutuyorlar. E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Black Friday satışları da internet üzerine taşındı.

BLACK FRİDAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Kara Cuma terimi, şimdi olduğundan daha farklı bir anlama sahipti. History.com’a göre, 1800’lerin sonlarında terimin ilk kaydedilen kullanımı finansal krizlere uygulandı.

Hikaye devam ederken, yatırımcılar Jay Gould ve Jim Fisk birlikte olabildiğince çok altın almak için birlikte çalıştılar, böylece fiyatı yükseltip inanılmaz karlarla satabildiler. 24 Eylül 1869'da, arsa çözüldü ve altın fiyatını ve borsa serbest düşüşe yol açtı.

Wall Street firmaları iflas etti, dış ticaret durdu ve buğday ve mısır hasadı fiyatları düştü.1980'lerde, perakendeciler, terimi tarihe çok daha olumlu bir yansımasının yolunu buldu. Bir yıl boyunca zararda faaliyette bulunduktan sonra, dükkanlar Şükran Günü'nü takip eden günde nihayet kâr elde edebilir. Senaryonun ne kadar gerçek olduğu belli değil, ama en popüler inanış bu.