Fazıl Say; Umarım Yazdıklarım Bir Yere Ulaşır!

Tarih : 11 Ekim 2018, Perşembe 15:28 Son Güncelleme : 11 Ekim 2018, Perşembe 15:28
Fazıl Say; Umarım Yazdıklarım Bir Yere Ulaşır!

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Kültür Sanat Politikaları Kurulu atamalarını eleştirdi.

Kaynak : Medyaradar Editör : Medya Alemi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları üyeliklerine yönelik gerçekleştirdiği atamalar, önceki gün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu'na Alev Alatlı, Havva Sümeyra Şahin, Hülya Soydan, Prof. Dr. İskender Pala, Mehmed Özçay, Murat Bardakçı, Orhan Gencebay, Rasim Özdenören, Prof. Dr. Ümit Meriç atandı.

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla hem bu kurula hem de kurula seçilen isimlere eleştiriler yöneltti.

İşte Say'ın yazdıkları:

Üzülüyorum. Umarım bu kurul, bu seçim yeniden düşünülür. Bu çünkü kabul edilebilir değildir...

Malesef Kültür Sanat Politikaları Kurulu adı altındaki bu liste tüm etik standartlarda benim için geçerli değildir ve ciddiye alınamaz.

Bunu samimi olarak ve hiç bir beklentim olmadan Türk halkının iyiliği için söylüyorum.

Ben “Türk Kültür Sanatı dünya yarışında var olsun” istiyorum, bu kuruldaki kimsenin de kalbini kırmak istemem, mesele sanırım onlar değil onları seçenlerde...

Ben böyle bir kurulda zaten yer almak istemezdim, (ne kurulu? Bırakın yapalım sanatımızı) böyle bir kurul olmasını bile doğru bulmuyorum,  böyle bir seçimin Türk halkının gelecekteki kültür sanat anlayışına iyi yansımayacağını düşünüyorum.

Naçizane fikrim budur.

Rahatsızlık verdiysem kusuruma bakmayın.