Fenomenlerin Başı Çekiliş Yüzünden Dertte!

Tarih : 13 Ocak 2021, Çarşamba 10:43 Son Güncelleme : 13 Ocak 2021, Çarşamba 10:43
Fenomenlerin Başı Çekiliş Yüzünden Dertte!

Sosyal medyada fenomen olan bazı isimler ve ünlülerin başı şu sıralar düzenledikleri çekilişlerle dertte.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Sosyal medyada fenomen olan bazı isimler ve ünlülerin başı şu sıralar düzenledikleri çekilişlerle dertte. Müzikonair’ın aylar önce gündeme getirdiği Instagram’da Yasadışı Çekilişlere Alet Olan Şarkıcılar! başlıklı haberin ardından ünlü isimler üzerinden oluşturulan yasadışı çekilişler yeniden gündeme geldi.

Ev, araba, bilgisayar, cep telefonu dahil birçok değerli ödülün ‘çekiliş’ adı altında talihli kişilere verildiği öne sürülüyor.

Pandemi döneminde sosyal medyada geçirdiğimiz zamanın artmasıyla paralel olarak çekiliş furyasındaki önlenemez yayılış, iyiden iyiye sosyal medya fenomenlerini öne çıkarıyor.

Ancak çekilişler, bazı sosyal medya fenomenlerinin başına bela olmuş gibi görünüyor. Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin en bilindiklerinden olan 10 sosyal medya fenomeni hakkında soruşturma başlatıldı. Bu isimler arasında; Reynmen, Enes Batur, Başak Karahan, Kendine Müzisyen gibi tanınmış fenomenler de bulunuyor.

Dilek Yaman Demir tarafından hazırlanan bir habere göre, sosyal medya fenomenlerine soruşturma açılmasının nedeni, düzenlenen çekilişin herhangi bir yasal dayanağa oturtulmamış oluşu. Yani fenomenler, bu çekilişleri düzenlerken resmi izinleri almamış, tabiri caizse “korsan çekiliş” düzenlemişlerdi. Haliyle de Milli Piyango’ya bağlı şans oyunları yönetmeliğine aykırı hareket eden fenomenler, suç işlemiş oldular.

Kanuna aykırı olarak hareket edilmesi durumunda çekilişi düzenleyen kişiye 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve 2 yıla kadar da hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Açılan soruşturma kapsamında verilebilecek hapis cezası çok büyük bir ihtimalle uygulanmayacak olsa da idari para cezası, sosyal medya fenomenlerinin kapısında denilebilir.