Ferhan Medya Alemi Özel Röportajı!

Tarih : 23 Kasım 2020, Pazartesi 14:06 Son Güncelleme : 23 Kasım 2020, Pazartesi 14:06
Ferhan Medya Alemi Özel Röportajı!

Oturmaya mı geldik Şarkısı İle Çıkış Yapan Sevilen Sanatçı Ferhan Kimdir? Yeni Çalışmaları Ne Zaman Başlayacak? Ve Merak Edilen Tüm Soruların cevabı Haberimizde.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Müzik aşığı, müzikle yatan, müzikle kalkan ,çocuk yaşlarımdan beri önce bir hayal ,sonra tutku ,sonra da işim haline gelen ,hayatı müzik olan bir sanatçı, daha doğrusu sanatçı adayıyım. Çünkü gerçek müzik sanatçısının hiç bir birikimi ve geçmişi olmadan öyle iki üç şarkı söyleyip şöhret olmuş kişiler olduğuna inanmıyorum. Yaklaşık yirmi yıldır profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum, konservatuar eğitimi aldım, şan dersleri aldım, besteler yaptım, şarkılar yazdım, albümler yaptım, ben bu birikime ve tecrübeye sahip olduğum halde hala kendimi daha yolun başında görüyorum. O nedenle sanatçı kavramının öyle herkesin isminin önüne yazılmasını onaylamıyorum ve dediğim gibi iki üç şarkıyla kendini sanatçı zannedenlere de gülüp geçiyorum. Daha çok yolumuz var.

Oturmaya mı geldik kıpır kıpır bir şarkı. Peki hikayesi nasıldı? Nereden aklınıza geldi böyle bir şarkı yapmak?

Oturmaya mı Geldik gerçekten kıpır kıpır eğlenceli ve enerjisi oldukça yüksek bir şarkı zaten dinleyicilerimden aldığım yorumlarda hep bu doğrultuda. Sözleri bana müziği ve aranjesi Hakan Sarıca’ya ait, prodüktörlüğünü de yine Hakan kendisi üstlendi. Ben bu sözleri üç dört yıl önce yazmıştım ,bir gün eski notları karıştırırken rastladım alıp hemen Hakan Sarıca’nın Stüdyosuna gittim Hakan okudu ve okur okumaz bu sözlerden acayip bir şarkı çıkaracağız dedi. Besteledi aranje etti ve Oturmaya mı Geldik’in hikayesi işte böyle başladı. Biz güzel olacağını umduk ama umduğumuzdan çok daha iyi oldu. Pandemi sürecine denk gelmesine rağmen çok olumlu tepkiler aldık.Kısa sürede Tüm dijital platformlarda çok iyi bir satış rakamına ulaştı, listelere girdi. Youtube’da 3.Milyon rakamını geçtik.

Klip de şarkı gibi çok eğlenceli ve renkli. Kaç gün sürdü çekimler? Rol alan isimler kimler?

Şarkımız çok samimiydi ve klibinde şarkının amacına hizmet etmesini ,samimi olmasını istedik öyle de oldu. Yönetmenliğini sevgili Enes Bilal Taşçı yaptı. Ümraniye Film Platolarında 17 saat süren eğlenceli bir çekim süreci geçirdik montajı kurgusu toplamda dört günde bitti. Klipte rol alan herkes çok yakın arkadaşlarım mesela bağlama çalan Hüseyin ve Trompet çalan Sinem ikiside tiyatrocu Müjdat Gezen Sanat merkezinden sınıf arkadaşlarım. Gitar çalan Ali Hakan Sarıca’nın çocukluk arkadaşı benim de çok sevdiğim bir arkadaşım o gerçek bir gitarist. Ve davul çalan da benim öz yeğenim Erhan. Çok samimi bir ortam da istediğimiz duyguyu çıkardık. Çok beğenildi.

Peki ne gibi tepkiler aldınız şarkı çıktıktan sonra? İlginç veya komik bir olay geldi mi başınıza?

Tepkiler harika bu yüzden çok mutluyum. Dediğim gibi biz güzel olacağına inanmıştık ama pandemi süreci umutlarımızı biraz kırmıştı fakat her şeyin özellikle de müziğin durma noktasına geldiği bu dönemde bile inanılmaz güzel tepkiler aldım. Şarkımın adı ve içeriği ister istemez ilginç ve komik tepkilere yol açıyor. Özellikle tüm sosyal medya mecralarında şarkımla ilgili paylaşımlara capslere rastladıkça çok hoşuma gidiyor. O kadar çok ki binlerce hangisini söyleyeyim bilmiyorum, girip bakmanız lazım çünkü çok eğlenceli.

Tiyatro ve drama eğitimi de aldığınızı biliyoruz. 10 parmağınız 10 marifet diyebiliriz peki başka dallarda da eğitiminiz var mı?

Teşekkürler. Evet Müjdat Gezen Sanat Merkezinde oyunculuk eğitimi aldım. Tan Sağtürk’ten dans eğitimi ve bildiğiniz gibi Samsun Belediye Konservatuarı’nda Türk Halk Müziği eğitimi aldım. Öğrenmeyi bilgi edinmeyi seviyorum onun için kitap okumak vazgeçilmezlerim arasında birinci sırada yer alır. Özellikle işimle ve işimi destekleyecek yan kollarda da eğitimli olmak istedim dans ve oyunculukta müziğe destek olan sanat dalları olduğu için onlarda da eğitimli olmayı tercih ettim.

Ferhan Samsun'lu ve Samsun'dan bir çok isim var müzik dünyasında. Destek veren oldu mu?

Evet Samsun’luyum ve memleketimi ,insanlarını çok seviyorum. Samsun deyince ilk akla gelen sanatçı müzik dünyamızın usta ve büyük ismi sevgili hocam Orhan Gencebay’dır. Ve benim profesyonel anlamda bu piyasaya girmeme vesile olan, her zaman desteğini esirgemeyen hep yanımda olan da kendisidir. Ben özel bir TV kanalının halk müziği yarışmasında yarışmış ve derece almıştım Orhan hocam’da beni orada izleyip ilk albümümü yapmama vesile oldu onun sayesinde çok yol katettim. Yine Samsun’lu ve Orhan Gencebay’ın da uzun yıllardır müzik asistanlığını yapan aranjör besteci yapımcı yani müzikle ilgili ne varsa onda olan büyük bir müzik adamı Hakan Sarıca her zaman arkamdaydı. Şarkılarım hep onun sayesinde vücut bulup sizlere ulaştı. Bu iki büyük ismin varlığı ve desteği benim için her zaman en büyük şanstı ikisini de çok teşekkür ediyorum.

Düet yapmayı düşünür müsünüz? Kimlerle yapmak isterdiniz?

Daha önce Hakan Sarıca’nın “Son Pişmanlık” adlı şarkısına birlikte bir düet yapmıştık ve çok beğenilmişti. Şimdi de önümüzde ki günlerde sevgili Ahmet Selçuk İlkan Usta ile bir düet projemiz var. Şarkı sürpriz olsun. Hakan aranje edecek ben söyleyeceğim Ahmet Abi’de şiirini okuyacak ve inanıyorum ki çok sevilecek çok konuşulacak.

Sırada ne gibi projeler var bizi bekleyen? Türkülerle de sizi dinleyebilecek miyiz?

Bahsettiğim gibi bir düet olacak onun dışında şu an üzerinde çalıştığımız bir maxi single projem var üç şarkı yer alacak bir tanesi de Türkü. Türkü söyleyeceğim için ben de çok heyecanlıyım çünkü Türkülere aşığım.

Şarkı radyolarda çok çalındı ve devam ediyor çalınmaya. Dijital alem ile aranız nasıl? Size nasıl ulaşabilirler sevenleriniz?

Evet radyolar, radyocu arkadaşlar şarkımı çok sevdi beni çok mutlu ettiler sayısız radyo programı yaptık eleştiriler tepkiler hep olumluydu.

Sosyal medyayla aram gayet iyi ama daha çok Instagram kullanıyorum, şarkıyla beraber de Tiktok ön plana çıktı. İkisinde de hesabım @ferhan_official sevenlerimiz bu adresten ulaşabilirler. Youtube’da da Ferhan diye arattıklarında veya Hakan Sarıca Production resmi kanalında tüm şarkılarımı ve Oturmaya mı geldik’i dinleyebilir izleyebilirler.

Müziğe yeni başlayanlara tavsiyeleriniz neler olur? Okullu olmak ya da olmamak, sadece dijital platformlarda yer alıp almamak konusunda görüşleriniz neler?

Öncelikle bu çok uzun ve meşakkatli bir yol sabır çok önemli başarısızlıklar yıldırmasın. Hep üretsinler hep daha iyiyi bulmaya uğraşsınlar ve çok çalışsınlar. Mesele okullu olmak yada olmamak değil devamlı kendini geliştirmek. Hiç bir iş bilinçsizce yapılmamalı insan baş koyduğu yolda öğrenerek ilerlemeli başarı böyle gelir. Okul okumak sizin yaptığınız işe hakim olmanızı sağlar size güven verir. Ama müzikte en önemli unsur duygudur eğitim duygunuzu daha iyi aktarmayı daha doğru anlatmanızı sağlar. Çok çalışmak çok çalışmak çok çalışmak…

Dijital platformlar müziğin yayınının bugüne evrim geçirmiş şeklidir. Daha önce plak vardı sonra kaset sonra cd şimdi de sosyal medya ve dijital platformlar. Bunlar sadece araçtır ama müzik her yerdedir. Amaç önce müziği hissetmek o duyguyu yakalamaktır bu işi doğru ve iyi yapmak gerekir sonrası o günkü yayma şekli neyse oraya odaklanmak. Biçimler değişir ama öz her zaman iyi olmalıdır. Asıl olan müziktir.

Bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz ve bir sonraki projenizi merakla bekliyoruz.

Ben de çok çok keyif aldım size ve bizi izleyen dinleyen okuyan herkese teşekkür ediyorum. Yakında yeni projelerimle yeni süprizlerle tekrar buluşmak üzere kendinize çok iyi bakın. Hepinizi o güzel kalplerinizden öpüyorum. Sevgiyle Kalın.