Google'dan Önemli Uyarı!

Tarih : 05 Mart 2020, Perşembe 10:39 Son Güncelleme : 05 Mart 2020, Perşembe 10:39
Google'dan Önemli Uyarı!

Google, android uygulama mağazası Play Store'da 1 milyar defa indirilen o uygulama için uyarıda bulundu. Clean Master isimli uygulama kullanım koşullarını ihlal ettiği için Google'ın direkt kaldıracağı konuşuluyor.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Google tabanlı android telefonlar hayatımızın her alanında yanımızda oluyor. Doğru kullanıldığı takdirde insanların hayatlarını kolaylaştırmak için her imkanı sunan akıllı telefonlar, yanlış kullanımda ise kabusa dönüyor.

Özellikle kişisel ihtiyaçlar için geliştirilen uygulamalar, akıllı telefonların kabusu haline gelebiliyor. Örneğin, fotoğraflarınızı düzenlemek için indirdiğiniz bir uygulama, tüm özel bilgilerinizi çalabiliyor.

Uzmanlar: Clean Master'ı hemen silin

Yüksek oranda indirme oranına sahip olan Clean Master adlı Android uygulaması ile ilgili kullanıcıları yakından ilgilendiren bir uyarı geldi. Akıllı telefonlarımıza kurduğumuz bazı uygulamalar, sağladıkları faydandan çok zarara neden olabiliyor.

Forbes'ta yer alan habere göre, Android uygulama mağazası Play Store'da 1 Milyar defa indirilen bir uygulama, internet geçmişinizi paylaşıyor. Siber güvenlik uzmanları uygulamanın şu anda milyonlarca telefonda yüklü olduğunu belirtiyor ve uygulamanın telefonlardan silinmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Google, uygulamanın kullanım koşullarını ihlal etmesinden sonra Clean Master'ı platformdan kaldırıp kaldırmayacağına yönelik henüz bir açıklama yapmadı.

O uygulamalar kaldırıldı

Geçtiğimiz haftalarda casusluk iddiaları ile gündeme gelen ToTok isimli mesajlaşma uygulamasını uygulama marketi Play Store'dan kaldıran Google, yine benzer bir haber ile gündemde.

Google 600'e yakın uygulamayı daha Google Play'den kaldırdı. Google'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu kararın nedeni bu uygulamaların "rahatsız edici derecede" reklama ev sahipliği yapması.

Google'ın daha önce kullanıcılarına kullanmamaları yönünde tavsiye verdiği uygulamalar ise şöyle....

Realtime Booster: Telefonunuzu hızlandırdığını iddia ediyor, ancak bilgilerinizi çalmaktan başka bir şey yapmıyor!

SmartSwipe: Bu uygulama telefonunuza yüklüyse hemen kaldırın; kredi kartı bilgilerinizi anında telefondan çalıyor.