Hayat Radyo Yayın Hayatına Başladı!

Tarih : 06 Eylül 2017, Çarşamba 22:23 Son Güncelleme : 06 Eylül 2017, Çarşamba 22:23
Hayat Radyo Yayın Hayatına Başladı!

Yeni kurulan Hayat Radyosu’nun yayın akışı yavaş yavaş belirleniyor.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Bugün Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Hayat Radyosu Müdürü Gayana Yüksel, yayına yeni başlayan Hayat Radyosu’nun faaliyetlerini anlattı.


Kiev’de 5 Eylül tarihinde düzenlenen “Kırım’a Yönelik Yayınların Geliştirilmesi Amacıyla Yeni Radyo İstasyonlarının Yayına Başlaması” konulu basın toplantısına katılan Gayana Yüksel, “Bir yıl önce haber ajansımız Kırım'ın sınır bölgesinde radyo frekanslarının dağıtılması ihalesine katıldı. İhaleye “Hayat Radyosu” adlı radyo projesiyle katıldı. Çok sık, bunun bir marka mı olduğu, şirketlerle ilişkisi olup olmadığı soruluyor. Türk dillerinde “hayat” kelimesi “yaşam” anlamına geliyor. Bu kelimenin çok büyük bir anlamı var. Aile, çocuklar, iş, gerçekleştirdiğimiz projeler... Yaşamımızda önemli olan her şeyi “yaşamım” olarak adlandırıyoruz. Projemiz yaşam felsefesiyle dolu.” diye konuştu.


Günümüzde radyonun Herson ilinin Kahovka ilçesinde yayın yaptığını ifade eden Yüksel, dinleyicilerin dünyanın her bir köşesinden radyoyu qha.com.ua sitesi üzerinden dinleyebileceğini vurguladı.

Ukraince ve Kırım Tatarca olarak okunan haber programlarının yanı sıra yayında Kırım Haber Ajansı’nın köşe yazarı Aleksandr Voronin tarafından sunulan sosyo-siyasi bir program da mevcut.


Gayana Yüksel, “Her gün stüdyoda 4-7 konuk oluyor. Konuklar arasında yer alan politikacılar, sivil toplum aktivistleri, kendi fikirlerini paylaşıyor, durumu değerlendiriyor, kendi görüşlerini anlatıyorlar” diye kaydetti.


Bunun dışında “Knigarnya Ye” (Ye Kitapçısı) adlı edebiyat mecrası ile birlikte Anastasiya Livko'yla edebiyat projesi başlatıldığını da paylaşan Yüksel, “Proje çerçevesinde edebiyat, kültürel yaşam, yazarlık, sanat ve entelektüalite alanındaki yenilikler ile ilgli her şey ele alınıyor” dedi.


Hayat Radyosu, ayrıca Galina Cikayeva’nun sunuculuğunda yeni bir kültürel proje de başlatıyor. Proje çerçevesinde Cikayeva, Ukrayna’nın ana kısmında ve işgal edilen Kırım’daki yaşamı, Ukrain ve Kırım Tatar kültüründeki haberleri anlatacak.

“Sabadan” adlı eğlence programının ise genç Ukrain ve Kırım Tatar sunucuları tarafından sunulduğunu aktaran Gayana Yüksel, “Program esnasında Ukrain ve Kırım Tatar kültürünün, dilinin, geleneklerinin bir araya gelmesini gözlemlemek hayli ilgi çekici. Bu birleşme son derece doğala bir şekilde gerçekleşiyor. Yaptığımız her şey Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının birleşmesine yönelik” diye devam etti.


Daha önce yeni Kırım Tatar Hayat Radyosu’nun 17 Ağustos tarihinde yayına başladığı bildirilmişti. QHA sitesinin yanı sıra Hayat Radyosu, Herson ili Kahovka ilçesinde 103,5 FM frekansında dinlenebiliyor. Hayat Radyosu’nun merkez ofisi Kiev’de bulunuyor.