İstanbul'daki İlçelerin Aşı İstatistiği!

Tarih : 03 Eylül 2021, Cuma 14:43 Son Güncelleme : 03 Eylül 2021, Cuma 14:43
İstanbul'daki İlçelerin Aşı İstatistiği!

Koronavirüsle mücadelede devam ediyor. Bazı vatandaşlar aşı olmamak için ısrarcıyken nüfusun büyük çoğunluğu salgını yenmenin yolunun aşılamadan geçtiğinin farkında. Pandeminin en fazla vurduğu illerin başında gelen İstanbul’da ise en fazla ve en az aşının yapıldığı ilçeler belli oldu. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün paylaştığı oranlara göre, en fazla aşılama yüzde 85 ile Kadıköy'de yapılırken, en az aşı yapılan ilçe yüzde 61 ile Sultanbeyli.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün paylaştığı verilere göre, hiç aşı olmayanların hastaneye yatış oranı yüzde 56,8 iken, yoğun bakıma düşme riski ise yüzde 58.4'e çıkıyor. Aşılananlarda bu risk yüzde 1'in bile altında kalıyor.

İstanbul'da en fazla aşılama yüzde 85 ile Kadıköy'de yapıldı. Kadıköy'ü sırasıyla Beşiktaş, Bakırköy, Adalar, Çatalca, Maltepe, Sarıyer, Şişli, Kartal, Şile, Ataşehir ve Silivri izledi. En az aşı oranına sahip ilçe ise yüzde 61 ile Sultanbeyli oldu. Bu ilçeyi sırasıyla Sultangazi, Arnavutköy, Bağcılar, Esenler, Başakşehir, Esenyurt, Fatih, Zeytinburnu, Sancaktepe ve Gaziosmanpaşa izledi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, hedef nüfusta çift doz aşılanmanın yüzde 60'lara ulaştığını söyledi.  Memişoğlu, "Şu anda yoğun bakım hastalarımıza baktığımızda aşılıların yaş ortalaması 78. Bunların çoğu 3. dozunu tamamlamayan yandaş hastalığı olan grup. Ama hiç aşısız grupta yaş ortalaması 55'e düşüyor. Yani aşılı değilseniz yandaş hastalığınız olmasa da yoğun bakımlık olma ihtimaliniz yüksek" dedi.

"YOĞUN BAKIMLARDAKİ AŞISIZLARIN YAŞ ORTALAMASI 55"

İstanbul'daki son durumu değerlendiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, "Şu anda bizim gözlemlerimiz ve bilim dünyasının da ispatladığı şey şu: Aşı olduğunuz zaman ölüm riskiniz 10'da 9 azalıyor. Yoğun bakıma düşme oranları da azalıyor. Eğer başka bir hastalığınız yok ise, yoğun bakımdaki yaş ortalaması da çok düşmüyor. Şu an İstanbul'da yoğun bakımda yatan hastalarımızın, aşı olanların ki bunlar esasına bir süre önce aşılanmış ama 3. dozlarını ihmal etmiş ya da tek doz aşılı yani eksik aşılı hastalarımız, yaş ortalaması 78. Ancak hiç aşılanmamış olduğunda yoğun bakım hastalarında yaş 55'e düşüyor. Yani siz yandaş hastalığınız da olsa, aşıyla esasında büyük orada korunuyorsunuz. Ama aşısızsanız, genç de olsanız, başka hastalığınız olmasa da yoğun bakıma girip çok büyük risklerle karşılaşıyorsunuz" dedi.

"GÜNLÜK ORTALAMA 150 BİN AŞILAMA YAPIYORUZ"

İstanbul'da aşılamaların büyük bir özveriyle sürdürüldüğüne de dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, bugün itibariyle tam 4 bin 500 noktada aşılama yapılabildiğine dikkat çekerek "İnsanlara, yaşlılarımıza, kalabalık alanlara gidip kendimiz ilçe sağlık müdürlükleri vasıtasıyla aşı yapıyoruz. Şu anda İstanbul'da yaklaşık 4 bin 500 noktada aşı yapılabilir her gün. En çok bir günde 357 bin aşılama yaptık. Ama günlük olarak ortalama 150 bin bandında aşı yapabilir haldeyiz" şeklinde konuştu.

"ÇİFT DOZ AŞILAMADA YÜZDE 60'A ULAŞTIK"

İstanbul'un aşılamada hedefine çok yaklaştığını da anlatan Prof. Dr. Memişoğlu, şu bilgileri verdi: "Şu anda İstanbul'da aşılama oranımız bir tek doz aşıda hedef nüfusu 12 milyon civarında, yüzde 78 bandına yaklaşmış durumdayız. İki doz aşılarda da yaklaşık yüzde 60'a ulaştık. Bu nedenle İstanbul'da vaka sayılarında artış yaşansa da eskisi gibi yoğun bakım ve yatışlarda çok şiddetli bir artış beklemiyoruz. Geçmişe göre kıyasladığımızda, geçen Mart ayında, Ekim ayında ya da daha önceki pik dönemlerinde yaşadıklarımızı simüle ettiğimizde şu ortaya çıkıyor ki aşısızlardaki hastalanma yaş ortalamasıyla, aşı olanlardaki yaş ortalaması artık farklılaşmış durumda. Siz aşı olduğunuz zaman eğer yandaş hastalığınız varsa ve bağışıklık sisteminiz iyi değilse bile hastalanma riskiniz var ama çok azalmış durumda. Aynı şekilde yoğun bakıma düşme riskiniz de azalıyor. Verilerimiz de bunu gösteriyor zaten"