Kışın Araçla Yola Çıkarken Yapmanız Gerekenler!

Tarih : 09 Ocak 2019, Çarşamba 10:54 Son Güncelleme : 09 Ocak 2019, Çarşamba 10:54
Kışın Araçla Yola Çıkarken Yapmanız Gerekenler!

Kışın aracınızla yola çıkarken dikkat etmeniz gerekenler.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Havalar soğuduğu andan itibaren lastikler kış lastikleri ile değiştirilmelidir.Bilinenin aksine kış lastiği aslında sadece kar yağdığında takılan bir lastik değildir. +7 dereceden daha soğuk havalarda sertleşme nedeniyle, yağışlı havalarda ise kanal yapılarının farklı olması nedeniyle normal lastikle tutunmak çok daha zordur.

Akünün kontrol edilmesi gerekir.Soğuk motoru çalıştırmak daha zor olduğu için sıcak havalarda rahatlıkla çalışan aracınız kış aylarında aynı şekilde çalışmayabilir.

Fıskiye ve silecek kontrolü yapılmalıdır.Kullanılmayan fıskiyeler kireçlenmiş, se deponuz boşalmış ve silecekler kuruyup gevremiş olabilir.

Elektrik aksamı kontrol edilmelidir.Kışın nemli havalar ve yağmur nedeniyle buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaklardan kablolar ıslanabilir.

Antifrizin ölçtürülmesi gerekir.Radyatördeki suyun donmamasını sağlayan antifriz, suda yeterli miktarda olmadığı takdirde su donabilir ve motorda ciddi hasar oluşabilir.

Yolda kalma ihtimaline karşın arabaya zincir, çeki halatı, kum ya da paspas, kürek, şarj kablosu, reflektör ve varsa yedek akü mutlaka koyulmalıdır.

Bunların haricinde eğer uzun yola çıkılacaksa araca mutlaka battaniye, bot, eldiven, mum, içecek su, yüksek enerji veren besin maddeleri ve ecza çantası alınmalıdır.