Krediyle Şampiyon Oldu!

Tarih : 26 Kasım 2019, Salı 14:58 Son Güncelleme : 26 Kasım 2019, Salı 14:58
Krediyle Şampiyon Oldu!

İzmir'in Konak ilçesinde yaşayan Ege Demir, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Klasik Fizik 171 Dünya Şampiyonası'nda altın madalyanın sahibi oldu. Şampiyonaya annesinin bankadan çektiği krediyle hazırlanan Demir, "Ailem olmasaydı bu başarıya ulaşamazdım" dedi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Demokrasi Üniversitesi Tarih Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Ege Demir (23), 15 yaşında başladığı fitness sporunda dünya şampiyonluğuna ulaştı. 2016 yılında ekonomik nedenlerle bir spor salonunda çalışmaya başlayan Demir, aynı yıl içerisinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda üçüncü oldu. Romanya'da düzenlenen Dünya Gençler Vücut Geliştirme Şampiyonası'na ise maddi imkansızlık nedeniyle katılamadı. Bunun üzüntüsünü yaşayan Demir, o süreçte işten de çıkarıldı. Bir sonraki yıl düzenlenen Türkiye Şampiyonası'na kendi imkanlarıyla hazırlanan Demir, bir kez daha 3'üncü oldu ve bu kez Ekvator'da düzenlenen şampiyonada yine maddi gerekçelerle boy gösteremedi. İnternetten antrenman programları satarak geçimini sağlamaya çalışan Demir, bu yıl düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda ise şampiyonluğa ulaştı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) düzenlenecek olan dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanan Demir'in annesi, oğlunun daha iyi beslenebilmesi ve şampiyonaya hazırlanabilmesi için bankadan kredi çekti. Bu şartlar altında turnuvaya katılan Demir, Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) Klasik Fizik 171 Dünya Şampiyonası'nda altın madalyanın sahibi oldu.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Fitness sporuyla uğraşmaya başladığı günden beri tek hayalinin madalya kazanmak olduğunu belirten Demir, hedefine ulaştığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Demir, "15 yaşında fitness sporuna başladım. Amacım hep İstiklal Marşımızı okutmaktı. Maddi durumum da çok yeterli değildi. Federasyon, yurt dışında düzenlenen turnuvalarda yalnızca Türkiye şampiyonlarının masraflarını karşılıyordu ve Türkiye şampiyonu olmam gerekiyordu. İki kez üçüncülük aldım ancak maddi yetersizliklerden ötürü turnuvalara katılamadım. Çalışmaktan vazgeçmedim ve Türkiye şampiyonu olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen IFBB Klasik Fizik 171 Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandım. Turnuvada başarılı olmak için çok çalıştım. Bu kadar emek vermişken tek amacım şampiyonluğa ulaşmaktı. 23 yaşında olmama rağmen büyükler kategorisinde yarıştım. Son üçe kalınca, ülkeme madalyayla döneceğim için çok sevindim. Son ikiye kalınca dua etmeye başladım ve şampiyonlukta adım okununca çok büyük bir mutluluk yaşadım. Allah da nasip etti ve İstiklal Marşımızı okuttum. Bu şampiyonlukta milli takım hocalarımızın emeği çok büyük" dedi.

"İŞSİZ KALINCA BUNALIMA GİRDİM"

Maddi ve manevi olarak çok zor süreçler geçirdiğini ancak pes etmediğini söyleyen Demir, "Maddi durumum yetersiz olduğu için 17 yaşında bir spor salonunda yarı zamanlı olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık 1,5 sene çalıştıktan sonra tam zamanlı çalışmaya başladım. Günümün yaklaşık 12 saatini salonda geçiriyordum. Çalışmak mecburiyetindeydim ve çalışırken idman da yapıyordum. İlk Türkiye Şampiyonası'na da bu salonda hazırlandım. Ailem de bu süreçte bana destek verdi. Yoksa başaramazdım. Yarışmaya hazırlandığım için verimli olamadığım gerekçesiyle işten çıkarıldım. İşsiz kalınca parasızlıktan bunalıma girdim. Ancak ailem hep yanımda durdu. İnternetten antrenman programı satarak gelir sağlamaya çalıştım. Türkiye Şampiyonası'nda, şampiyon olunca annem, masrafları karşılayabilmek için bankadan kredi çekti. O sayede dünya şampiyonu oldum" ifadelerini kullandı.