Kur Garantili Hesabı Savunan Bakan Yardımcısı: Dua Edin Tutsun

Tarih : 09 Ocak 2022, Pazar 18:12 Son Güncelleme : 09 Ocak 2022, Pazar 18:12
Kur Garantili Hesabı Savunan Bakan Yardımcısı: Dua Edin Tutsun

Kur korumalı mevduat hesaplarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde anlatan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman'a muhalefetten sert yanıtlar geldi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Kur korumalı mevduat hesaplarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde anlatan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, ‘‘Dua edin tutsun” yorumunu yaptı. CHP’li Cavit Arı, “Duayı siz edin”  yanıtını verirken  HDP’li Paylan hükümetin teklifini utanç verici olarak değerlendirdi.

BirGün’de yer alan habere göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yaklaşık 14 saat süren görüşmelerin ardından kabul edildi. ‘‘En düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL olacak’’ sözleri ile duyurulan teklifle, kur korumalı mevduat hesaplarına da yasal altyapı sağlandı.

Teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri, gelecek hafta başlayacak. HDP’li Garo Paylan, henüz yasa çıkmadan uygulanmaya başlayan düzenlemeye tepki gösterdi. 1 TL’lik sembolik hesap açtığını ve sözleşmeyi aldığını ifade eden Paylan, uygulamaya karşı çıktı.