Merkel'in Türkiye Ziyaretine Dair Kritik Bilgiler...

Tarih : 15 Ekim 2021, Cuma 21:59 Son Güncelleme : 15 Ekim 2021, Cuma 21:59
Merkel'in Türkiye Ziyaretine Dair Kritik Bilgiler...

Almanya Başkabakanı Merkel'in 16 yıllık görevi bitiyor. Merkel, veda ziyaretleri kapsamında yarın Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler, Libya, Suriye ve Afganistan konuları ele alınacak.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Afganistan, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği gibi konuların masaya yatırılacağı görüşmenin, Merkel'in gelecek hafta katılacağı AB Liderler Zirvesi öncesinde gerçekleşecek olması dikkat çekiyor.

Merkel'in ziyareti, sembolik olarak da büyük önem taşıyor. Almanya kamuoyunda en çok beğenilen siyasetçi olmayı sürdüren Merkel, önümüzdeki aylar içerisinde başbakanlık görevini devretmeye hazırlanıyor.

Almanya açısından önem taşıyan ülkelere veda ziyaretleri gerçekleştiren Merkel'in, bu kapsamda Türkiye'yi de programına dahil etmesi anlamlı ve önemli bir jest olarak nitelendiriliyor.

VERECEĞİ MESAJLAR...

Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'e (CDU) yakınlığı ile bilinen Konrad Adenauer Vakfı'nın (KAS) Türkiye Temsilcisi Walter Glos, ziyareti DW Türkçe'ye değerlendirirken, "Şansölye Angela Merkel, 16 yıllık görevi sona ererken, veda niteliğindeki bu ziyaretiyle, Almanya için önemli ve özel bir partner olan Türkiye Cumhuriyeti'ne saygısını bir kez daha göstermek istiyor" dedi.

Cuma akşamı geç saatlerde İstanbul'a gelecek olan Merkel'ın Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ve iki liderin ardından ortak basın toplantısı düzenlemeleri öngörülüyor.

Merkel'ın ziyareti kadar, bu ziyaret sırasında, ortak basın toplantısında, Türkiye kamuoyuna vereceği mesajlar da büyük merak konusu.

EN ÇOK ZİYARET ETTİĞİ 10 ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE

Almanya-Türkiye ilişkilerini çok yakından izleyen uzmanlardan olan Walter Glos, siyasi farklılıklara, ikili diplomatik ilişkilerde zaman zaman esen soğuk rüzgarlara rağmen Merkel'ın görev süresi boyunca hiçbir zaman Türkiye'yi doğrudan hedef alan ya da küçümseyen bir tavır takınmadığını, yaşanan güçlüklere rağmen diyaloğun sürdürülmesi için çaba gösterdiğine dikkat çekti.

Merkel'in sergilediği bu yapıcı tutumun Türkiye'de kendisine saygı duyulmasını de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Glos, "Nesnel ve çözüm odaklı diplomasisi Türkiye'de, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nazarında büyük saygı uyandırdı" diyerek, Erdoğan'ın, Merkel'in bir önceki İstanbul ziyaretinde, Almanya'yı "dost ve partner" olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

Türkiye, Merkel'ın başbakanlığı boyunca en çok ziyaret ettiği 10 ülke arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da en sık telefon görüşmesi gerçekleştirdiği liderlerden.

Glos, reel politik çizgisinde hareket eden Merkel'in, Almanya ve Avrupa için asli meselelerde kısmen farklılaşan görüşlere rağmen Türkiye ile iş birliğinin sürmesi için bugün olduğu gibi gelecekte de pragmatik çözümlerin bulunması gerektiğinin bilincinde olduğunu söyleyerek, "Angela Merkel, Türkiye'nin göz ardı edilemeyecek ve edilmemesi gereken bir ülke olduğunu biliyor. Türkiye, Merkel sonrası dönemde de Almanya için önemli bir partner olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.