Mide küçültme ameliyatlarına hayati uyarı

Tarih : 10 Ekim 2017, Salı 11:19 Son Güncelleme : 10 Ekim 2017, Salı 11:19
Mide küçültme ameliyatlarına hayati uyarı

BMCD Genel Sekreteri Doç. Dr. Aziz Sümer, son dönemde kriterleri uygun olmayan bireylere mide küçültme ameliyatı yapıldığını ve bunun ölümcül sonuçlara yol açtığını söyledi.

Kaynak : AA Editör : Medya Alemi

Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği (BMCD) Genel Sekreteri Doç. Dr. Aziz Sümer, son dönemde kriterleri uygun olmayan bireylere mide küçültme ameliyatı yapıldığını ve bunun ölümcül sonuçlara yol açtığını belirtti.


Doç. Dr. Sümer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mide küçültme ameliyatlarına karşı olmadıklarını, "doğru hasta ve doğru yöntem" ilkesine inandıklarını belirtti.


Türkiye'de 2,5 milyon "morbid obez" olarak diye nitelendirilen birey bulunduğuna dikkati çeken Sümer, "Amacımız bu insanların tedavi edilmesi. Ameliyat yöntemlerinden biri de mide küçültme ameliyatı. Bizim karşı olduğumuz nokta, endikasyonsuz, yani kriterleri olmayan hastaların ameliyat edilmesi." dedi.


Sümer, "Kilonun boya bölünmesi sonucu ortaya çıkan vücut kitle indeksi yüzde 40'ın üzerinde olan veya 35'in üzerinde olup diyabet, uyku apnesi, hipertansiyon, insülin direnci gibi yandaş hastalıkları bulunan bireylerin ameliyat edilmesini öneriyoruz." ifadelerini kullandı.


"Mide küçültme ameliyatı nedeniyle ölüm oranlarına ilişkin net kayıtlarımız yok." diyen Sümer, "Dünyada 10 binde 8 olduğunu biliyoruz ama Türkiye'de bunun 10 kat üstünde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu oranın aşağı çekilmesi için kayıt sistemi getirilmesi ve önlem alınması gerekiyor." şeklinde konuştu.


Sümer, özellikle son dönemde bireyleri bazı hastanelere, hekimlere yönlendiren 'simsar' dedikleri kurum ve kişilerin ortaya çıkmaya başladığını söyledi.