Netflix Bağımlılığından Kliniğe Yatırıldı

Tarih : 09 Ekim 2018, Salı 11:20 Son Güncelleme : 09 Ekim 2018, Salı 11:20
Netflix Bağımlılığından Kliniğe Yatırıldı

Dünya internet trafiğinin yüzde 15’ini tek başına tüketen Netflix, resmen hastalık oldu. Hindistan’da 26 yaşındaki bir kişi “Netflix bağımlılığı”ndan Bangalore'daki bir klinikte tedavi altına alındı.

Kaynak : Ensonhaber Editör : Medya Alemi
Dünya genelinde 190 ülkede 130 milyonu aşkın abonesi olan online film ve dizi izleme platformu Netflix, Hindistan’da resmen bağımlılık olarak tescil edildi. Geçen hafta  Hindistan Bangalore Ulusal Akıl Sağlığı ve Nörobilim Enstitüsü'nün (NIMHANS) Sağlıklı Yaşam Teknolojisi (SHUT) kliniği, bir kişiye resmen “Netflix bağımlılığı” teşhisi koydu.

NETFLİX BAĞIMLILIĞI

Klinik, bu kapsamda tedavi altına aldığını 26 yaşındaki bir kişinin, 6 ayı aşkın bir süredir Netflix bağımlılığı yaşadığını raporladı. Ancak bu kişinin günde kaç saatini Netflix'te geçirdiğiyle ilgili ayrıntılara yer verilmedi.

Netflix bağımlılığından kliniğe yatırıldı

Kliniklerine gelen ve uzun süredir işsiz bu kişinin, izlediği film ve dizilerle bu sıkıntısını unutmaya çalıştığını gözlediklerini belirten SHUT kliniğinin başkanı Dr. Manoj Kumar Sharma, “Ne zaman ailesi ona iş bulması için baskı yapsa veya arkadaşlarının iyi işlerde çalıştığını görse, kendini dizi izlemeye yönlendiriyordu. Aslında  bu bir kaçış yöntemiydi. Bu şekilde sorunlarını unutabiliyordu” dedi.

Netflix bağımlılığından kliniğe yatırıldı

BELİRTİLERİ NELER

Dr. Sharma, kullanıcıların Netflix bağımlısı olmamaları için teknoloji kullanımını kontrol altında tutabilmelerini sağlayan mekanizmalara odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Hastanenin tespitlerine göre tedavi altına alınan kişide, Netflix bağımlılığının belirtileri olarak ise bitkinlik, göz yorgunluğu ve uyku düzeni bozukluğu gözlendi.