New York Times: Zarrab davasının Erdoğan için siyasi sonuçları olabilir

Tarih : 27 Kasım 2017, Pazartesi 15:31 Son Güncelleme : 27 Kasım 2017, Pazartesi 15:31
New York Times: Zarrab davasının Erdoğan için siyasi sonuçları olabilir

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf'ın yargılandığı ve jüri heyeti seçimi bugün başlayacak olan dava, ABD basınının da gündeminde.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

ABD basını, "Aşağı Manhattan'da bir mahkeme salonunda görülecek olan dava Türkiye'de hükümet yetkililerinin, televizyonların hatta kahve sohbetlerinin konusu" yazıyor.


New York Times'ta (NYT) yer alan haberde, "Amerikalı yetkilileri davadan vazgeçirme kampanyasının başarısız olmasının ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta 'hasa kontrolünü' devreye sokarak tüm hukuki süreci karaladı" ifadeleri yer aldı.


BBC Türkçe'nin aktardığına göre NYT, jüri heyeti seçiminin 'Sarraf'ın savcılıkla iş birliğine başlamış olabileceği, yüksek yerlerdeki yolsuzluk ve rüşvete dair zarar verici kanıtlar sunabileceği spekülasyonları arasında yapılacağını' belirtiyor.Jürili yargılama süreci öncesi 16 Kasım'da yapılan son ön duruşmaya Sarraf katılmamış, Amerikan medya kuruluşu NBC, Sarraf'ın New York'ta yargılandığı davada savcılıkla iş birliğine başladığını iddia etmişti.


New York Times, Sarraf tanık koruma programına alınsa bile, savcıların Sarraf'la birlikte tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki yasal süreci devam ettirmesinin beklendiğini yazıyor.


NYT, 7 sanık hakkında daha suçlama bulunduğunu, ancak bu sanıkların henüz yakalanmadığını hatırlatıyor.


'ERDOĞAN İÇİN SİYASİ SONUÇLARI OLABİLİR'

NYT, Sarraf tanıklık eder ve ABD olaya karıştığı belirlenen Türk bankalarına karşı adım atarsa, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için siyasi sonuçları olabileceğini yazıyor.


Gazete Sarraf'ın son ön duruşmaya katılmaması ardından, 'Türk hükümet yetkililerinin ABD'den Sarraf'ın nerede olduğu bilgisini istediğini ve Türk bakanların yabancı basın kuruluşlarına konuşarak Sarraf'ın olası tanıklığını önemsiz göstermeye çalıştığını' ifade ediyor.


Gazeteye konuşan New York merkezli danışmanlık şirketi GlobalSource Partners'tan Atilla Yeşilada "Türk hükümetinin iddiaları yalanlama boyutu, Sarraf davası ile ilgili ne kadar endişeli olduklarını gösteriyor" diyor.


19 Mart 2016'dan bu yana hapishanede bulunan Sarraf, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları yasa dışı yollarla delmek, ABD kurumlarını aldatmak ve kara para aklamakla suçlanıyor.