Öğrencileri daha okurken uygulamanın içine atıyoruz

Tarih : 25 Ağustos 2017, Cuma 00:26 Son Güncelleme : 25 Ağustos 2017, Cuma 00:26
Öğrencileri daha okurken uygulamanın içine atıyoruz

Işık Üniversitesi Radyo-TV Teknolojisi Programı Başkanı Emrah Dönmez, "Öğrencileri daha okurken doğrudan uygulamanın içine atıyoruz. Pratik konusunda acımasız bir bölümüz. Yanlış yapmaktan korkmamalarını öğretiyoruz" dedi.

Kaynak : NTV Editör : Medya Alemi

Doğru Tercih programında Sadık Gültekin'in sorularını yanıtlayan Işık Üniversitesi Radyo-TV Teknolojisi Programı Başkanı Emrah Dönmez, pratik konusunda çok acımasız olduklarını belirtirek sektörel işbirliklerine dikkat çekti.

2 senelik Radyo ve Sinema okuyan öğrencileri Sinema-TV programına geçilecekmiş gibi hazırladıklarına dikkat çekerek ve '4 yıllık program daha çok içerik üretimi üzerinde duruyor. Senarist, yönetmen, yapımcı yetiştiriyoruz bir anlamda. 2 yıllık bölümde ise teknisyenlerle, operatörlerle birarada oluyoruz. TV kanallarının, yapım şirketlerinin ihtiyaç duyduğu teknik adamları yetiştiriyoruz. Ama kardeş bölümler, birlikte eğitim alıyorlar, aynı öğretim görevlisi havuzundan yararlanıyorlar, aynı tv stüdyomuzu kullanıyorlar. Dolayısıyla bizim 2 yıllık Radyo-TV Teknolojisi bölümümüzden 4 yıllık Sinema-TV bölümümüze geçen öğrencilerimiz avantajlı oluyor' dedi.


'Işık Üniversitesi olarak sektörel işbirliği konusunda bayağı ileri durumdayız' diyen Dönmez 'Bazı anlaşmalarımız var, öğrencilerimiz yerinde eğitim için Digitürk'e gidiyor. 3 senedir anlaşmamız var. Staj değil bu. Yerinde ders alıyorlar. Oradaki görevlilerle beraber çalışıyorlar. Bu eğitimin yüzde 30-40 gibi bir kısmına denk geliyor. Daha okuldayken bir televizyon kanalının çalışma şekline hakim oluyorsunuz. Aynı zamanda Doğuş Grubu'yla da anlaşmamız var. Stajyer gönderebiliyoruz. Bunlar öğrenciler için büyük avantajlar” diye konuştu.
Okulda özellikle sektörden gelen, sektör tecrübesi olan hatta sektöre iş yapmaya devam eden isimlerin ders verdiğine dikkat çeken Dönmez 'Fanus içinde yetişmiş öğretim görevlileri ders vermiyor. Sektöre devam eden, sektörden gelen hocalar ders veriyor. Çok uygulama ağırlıklı bir iş. Seçim yaparken çok özen gösteriyoruz. İşi bilenle, işi yapanla çalışmak, ondan ders almak gerekiyor' dedi.


"ÖĞRENCİLERİMİZİ DOĞRUDAN PRATİĞİN İÇİNE ATIYORUZ"
Radyo-TV Teknolojisi Programı'nın ikinci öğretimine de çok sayıda öğrenci geldiğini söyleyen Dönmez, akşamları iş çıkışında öğretime gelen bazı öğrencilerin bu programı bitirdikten sonra mesleğini değiştirmeye bile karar verdiklerini anlattı. Dönmez 'Bazı öğrencilerimiz de 2 yıllığı bitirdikten sonra okumaya karar verip 4 yıllık programa geçiş yaptı' dedi.
Öğrencilere ilk olarak, yanlış yapmaktan korkmamalarını öğrettiklerine dikkat çeken Dönmez 'Hep şunu söylüyoruz; o yanlışlar esnasında kendinizi keşfedeceksiniz diyoruz. Öyle de oluyor. Hiç aklında yokken oyuncu olmaya karar veren ya da görüntü yönetmeni hedefi varken yapımcı olmak hedefiyle mezun olan öğrencilerimiz var' diye konuştu.