Radyasyon bulutları İstanbul'un üzerinden geçti mi?

Tarih : 29 Kasım 2017, Çarşamba 15:23 Son Güncelleme : 29 Kasım 2017, Çarşamba 15:23
Radyasyon bulutları İstanbul'un üzerinden geçti mi?

Radyasyon yüklü bulutların İstanbul'un üzerinden geçtiği yönündeki haberleri yorumlayan meteorolog Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "Yayınlanan haritada bulutlar Urallar'dan düz bir çizgi şeklinde üzerimizden geçmiş görünüyor. Dünyanın dönüş hareketine ters bir durum bu" dedi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Rus basınında geçen hafta yer alan, 'esrarengiz radyasyon bulutları İstanbul'un üzerinden geçti' haberi endişe yaratmıştı. 


Haberde, insan sağlığı açısından tehlikeli olan Rutenyum-106 radyoaktif izotopunu içeren bulutların, İstanbul ve Trakya bölgesinin üzerinden geçerek Avrupa’ya ulaştığı belirtilmiş ve bulutların izlediği güzergahı gösteren bir haritaya yer verilmişti.

'BU ŞEKİLDE GELMESİ ZOR'


Haritadaki bir detaya dikkat çeken İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "Konsantrasyonu, türü nedir bilmiyoruz ama radyasyonun her türlüsü elbette zararlıdır. 

Yayınlanan haritada bulutlar Urallar'dan düz bir çizgi şeklinde üzerimizden geçmiş görünüyor. Dünyanın dönüş hareketine ters bir durum bu. Bizim enlemimizde bu şekilde gelmesi zor. Yüksek irtifada rüzgarın batıdan doğuya doğru esmesi gerekiyor. 

Alçak irtifada olsa aralıklarla kuzey-güney yönlü hareket etmesi gerekiyor alçak ve yüksek basınç hareketlerinin dalgalı olması nedeniyle" diye konuştu.


YETKİLİLER: TEHLİKELİ BİR DURUM YOK


Öte yandan DHA'ya konuşan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkilisi de Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile temas halinde olduklarını, Avrupa'da ölçümlerin yapıldığını ve geçtiğimiz aylarda konu hakkında bilgilendirildiklerini açıkladı. Yetkili, rakamların şu anki ölçümlerde düşük seviyede olduğunu ve insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmadığını kaydetti.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü uzmanları ise, "Rüzgarların yönü gün aşırı değişir. O günkü hava şartlarına göre kutuplardan bile Türkiye üzerine rüzgar gelebilir. 

Sızıntının olduğu günü bilemiyoruz. Nükleer bir sızıntı olduysa bile Türkiye'de tehlikeli bir durum yok. Şu anda yapılan ölçümlerde herhangi bir bulguya rastlanmadı" dedi.


İBB BAŞKANI'NA SORULDU


Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Meclis Üyesi Berke Merter de İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın cevaplaması istemiyle önerge verdi.