Simpsonlar’ın 2022 Yılı İçin Öngördüğü Tahminler! Pandemi Ne Zaman Bitecek?

Tarih : 15 Ocak 2022, Cumartesi 15:37 Son Güncelleme : 15 Ocak 2022, Cumartesi 15:37
Simpsonlar’ın 2022 Yılı İçin Öngördüğü Tahminler! Pandemi Ne Zaman Bitecek?

Simpsonlar, yakın gelecekteki olayları tahmin etmesiyle gündeme damga vuruyor. ABD’de yayınlanan ve tüm dünya popüler olan çizgi dizi, yaşanan birçok önemli olaya daha öncesinde bölümlerinde yer vermesiyle ünlenmişti. Peki, The Simpsons çizgi dizisinin 2022 yılı kehanetleri neler? İşte 2022 yılında gerçekleşmesi öngörülen tahminler...

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Kehanetleriyle geçtiğimiz yıllara damga vurmayı başaran The Simpsons animasyon dizisi bugüne kadar birçok olayı önceden bildi ve seneler öncesinden yayınladı.

32 yıldır ekranlara gelen ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan dizi, Disney’in Fox’u satın alması, Trump’ın başkanlığı, Kamala Harris’in başkanlığı, Kolomb heykelinin başının kesilmesi, akıllı saatler, ebola virüsü, korona virüsü, eski Beatles mektubu, 11 Eylül Saldırıları ve Lady Gaga’nın Super Bowl’da havaya uçması gibi olayları bilmişti.

Sizler için The Simpsonlar’ın 2022 yılında gerçekleşmesi muhtemel kehanetlerini sizler için araştırdık.


HOLOGRAM İLE POSTA GÖNDERMEK

The Simpsonlar’da yayınlanan bir bölümde postacının getirdiği bir gönderi açıldığında kişilerin karşısına hologram çıkıyor.

Teknolojik gelişmeler göz önüne aldığında serinin hayranları hologramlı postaların insanlık için uzak bir ihtimal olmadığını düşünüyor.


BEBEKLERİN CÜMLELERİNİ TERCÜME ETMEK

Simpsonlar dizisinde gösterilen cihaz bebeğin söylediklerinin yetişkinler tarafından anlaşılmasına yardımcı oluyor.

2022 yılı için bu icat konusunda bilim insanlarının harekete geçeceği öngörülüyor.

KORONAVİRÜS SALGINININ BİTİŞİ

2019 yılından itibaren dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başlangıcını öngören Simpsonlar bu sefer de bitişine ilişkin kehanetleriyle gündeme geldi.

Popüler animasyon dizisine göre salgın 2022 yılında insanlığın hayatından çıkacak.


SANAL GERÇEKLİKLE YEMEK YEMEK

Simpsonlar, Homer ve Marge'ın VR gözlükleri ve besleme tüplerinin yardımıyla kendilerini şımarttıkları bir bölüme ev sahipliği yapıyor.

Bölüm 2030 yılını anlatsa da insanlar daha yakın bir gelecekte sanal gerçeklik yemeklerinin piyasada olacağını tahmin ediyor.


Simpsons dizisinin bugüne kadar gerçekleşen kehanetleri ise şöyle…


AKILLI SAATLER

1995 yılındaki altıncı bölümünde seyircisini selamlayan Simpsonlar, akıllı saatlere gönderme yapmıştı. ‘Lisa’nın Düğünü’ isimli bölümde Lisa Simpson’ın kocasının bileğinde bir akıllı saat vardı ve ikili bu saat üzerinden iletişim kuruyordu. İlk akıllı saat 2013 yılında oluşturuldu ve Simpsonlar bu teknolojiyi tam 18 yıl önce tahmin etmeyi başardı.

AT ETİ SKANDALI

1994 sezonunun beşinci bölümünde Sweet Seymour Skinner’ın Baadasssss Song’unda, Lunchlady Doris, Springfield İlköğretim öğrencileri için öğle yemeği hazırlarken görüntülendi. Yemekte at etinin kullandığı ortaya çıktı. Bölümün yayınlanmasından 9 yıl sonra 2013 yılında İngiltere’deki sığır ürünlerinde at DNA’sına rastlandı.

DISNEY'IN FOX'U SATIN ALMASI

1998 yılında bir Fox dizisi olan Simpsonlar, kendi stüdyolarının Disney tarafından satın alınacağını tahmin etti. 10’uncu sezonun “When You Dish Upon A Star” isimli bölümünde Fox, Disney’e satıldı. Aralık 2017’de Disney, 21st Century Fox’u 52.4 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı.

EBOLA VİRÜSÜ

Simpsons hayranları, dizinin 1997’deki Lisa’s Sax bölümünde ebola virüsünden bahsedildiğini fark etti. Bölümde, Marge, hasta oğlu Bart’a “Meraklı George ve Ebola Virüsü” adlı bir kitap okumasını öneriyodu. Bölüm çekildiğinde Ebola virüsü biliniyordu ancak virüs 2014 yılında dünya çapında salgın haline geldi.

ESKİ BEATLES MEKTUBU

İkinci sezondan 1991 tarihli “Brush With Greatness” bölümünde Beatles ile ilgili bir kehanet ortaya çıktı. Bölümde Ringo Star’ın onlarca yıl önce gruba gönderilen hayran mektuplarını yanıtladığı görüldü. 2013 yılının Eylül ayında, gerçek hayatta, iki Essex Beatles hayranı, 50 yıl önce Beatles’a gönderdikleri bir mektuptan Paul McCartney’den bir yanıt aldıklarını açıkladı.


KORONAVİRÜS

Ebola virüsüne benzer bir kehanet koronavirüs içinde gerçekleşti. 1993 yılında yayınlanan bölümde Simpsonlar, koronavirüse gönderme yaptı. Dördüncü sezonda “Marge in Chains” adlı bölümde, Springfield’a yanlışlıkla bir Japon fabrika işçisi tarafından “Osaka Gribi” bulaştırılırdı. Kasabadaki insanlar virüse çözüm ararken, yıllar sonra virüs’ün Kovid-19’a benzerliği belirlendi. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi olarak isimlendirilen koronavirüs Simpson’un kehanetleri arasına girdi.

LADY GAGA

Simpsons’un 23. sezon finalinde Lady Gaga, Super Bowl’un devre arasında sahne alıyordu. 2012’de yayımlanan bir başka bölümde ise Lady Gaga Springfield sakinleri için verdiği konserde havada asılı duruyordu. Lady Gaga, beş yıl sonra, Houston NRG Stadyumu’nun çatısından uçarak Super Bowl’da sahne aldı.


DONALD TRUMP

19 Mart 2000 tarihinde yayınlanan bölümde, Trump'tan 'ABD eski Başkanı' olarak bahsedilmişti. Trump bu bölümün yayınlanmasından yıllar sonra 2016'da ABD Başkanı seçildi ve göreve başladı.

İKİZ KULELER

1993’teki bir bölümde ise duvardaki tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının dumanlar altında olduğu görülüyor.

Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülmüştü. Logo da ise şu an günümüz teknolojilerini kasıp kavuran Apple şirketinin 'elma' şekli bulunuyordu.


BEYRUT PATLAMASI

Lübnan'ın başkenti Lübnan'da gerçekleşen korkunç patlamanın ardından, Sipmsons yine tüm dünyada konuşulmuştu.

Simpsonlar dizisinde Beyrut patlamasının benzeri yayınlanmıştı. Büyük bir patlama sonucunda liman yakınında yerde oluşan mantar şeklindeki bulutun her yere yayıldığı görülmüştü. Benzer görüntüler yine Sipmsons'ın bir bölümünde de yayınlanmıştı. Simpsons hayranları Beyrut patlamasının ardından bu görüntüleri paylaşmıştı.


SHARD BİNASI

İngiltere’nin en yüksek binası olan ve yapımına 2009 yılında başlanan The Shard’ın Simpson’un 1995 yılında yayımlanan bir bölümünde Londra semalarında görünmesi artık şaşırtıcı değil…

İzleyiciler Big Ben ve Tower Bridge’i bir anlığına gördüler ve ikonik gelinin arkasında The Shard’a çok benzeyen sivri uçlu bir gökdelen vardı ve hatta yeri bile tam olarak bilinmişti…