Sonbaharda Bağışıklığınızı Güçlendiren Vitaminler

Tarih : 10 Eylül 2021, Cuma 17:10 Son Güncelleme : 10 Eylül 2021, Cuma 17:10
Sonbaharda Bağışıklığınızı Güçlendiren Vitaminler

Beden için gerekli olan makro ve mikro besin elementlerini düzenli ölçüde tüketseniz bile vücut bazı dönemlerde ekstra bir takviyeye ihtiyaç duyabilir. Sonbahar aylarında almanız gereken bağışıklığınızı güçlendiren vitaminleri derledik.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Hayatın yoğun koşuşturmasına mevsim geçişleri de eklenince bazı sağlık sorunları kaçınılmaz olabiliyor. Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık düşüklüğü, yorgunluk bunlardan sadece birkaçı... Hal böyle olunca beslenmenize daha fazla önem vermeniz şart. Beden için gerekli olan makro ve mikro besin elementlerini düzenli ölçüde tüketseniz bile vücut bazı dönemlerde ekstra bir takviyeye ihtiyaç duyabilir. Bu durumda bir uzman kontrolünde besin takviyesi kullanabilirsiniz.

CoQ10 (Koenzim)

Yağda çözünebilen ve vitamin benzeri bir madde olan CoQ10, bedeninize alındığında yediğiniz besinlerin günlük aktivitenizi sağlamaları için ihtiyaç duyulan fizyolojik enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Bu sayede gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmezsiniz. Bu muhteşem madde aynı zamanda cilt sağlığınızdan kas fonksiyonlarınıza kadar etkilidir. Hücreleri koruyarak onarılmasına da yardımcı olur. Doğru oranda düzenli olarak tükettiğinizde bedeninizdeki farkı görebilirsiniz.


C Vitamini

Özellikle mevsim geçişlerinde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta bağışıklığı kuvvetlendirmektir. Bu görevi ise C vitamini fazlasıyla yerine getirir. Bedeni korumada oldukça etkili bir vitamindir. Bu nedenle sonbaharda vücut ihtiyacınıza göre düzenli olarak C vitamini almanızda fayda var diyoruz. Sadece bağışıklığınızı artırmıyor aynı zamanda antioksidan etkisi ile cildinizi de koruyor. Viral hastalıklardan bedeni korumada konusunda da oldukça etkili bir vitamindir. Suda eriyen bir vitamin olduğundan dolayı besin takviyesi olarak kullandığınızda günde 2.5-3 litre su tüketmeye özen göstermeniz gerekir, aman dikkat!

Gingseng

İnflamasyonu azaltan çok güçlü bir takviyeden bahsediyoruz. Gingseng, yorgunlukla mücadele edebilen ve enerjinizi artırmaya yarayan müthiş birer bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyin fonksiyonlarını dahi düzenler. Aynı zamanda çok yüksek derecede antioksidan özellik gösterir. Bununla da kalmaz cilt sağlığınızı düzenlemeye ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bu güçlü bitkiyi uzmanınızın belirlediği dozda özellikle sonbaharda takviye olarak almanızda fayda var.

Probiyotik

Bağırsak sağlığınız için olmazsa olmaz olan yararlı bakteriler... Beden için müthiş güçlü etkiye sahip olan probiyotikler, bağışıklık güçlendirmede çok etkilidir. Sindirim sisteminizi düzenlemede ve hastalıklara karşı korumada muhteşem bir etkiye sahip olan bu dost mikroorganizmaları bağırsağınızda flora oluşturması adına belli bir sayıda almanız gerekir. Bu nedenle kesinlikle düzenli ve yeterli miktarda takviye olarak almalısınız. Günde bir ya da iki tane alındığında 1-2 ay içinde bedeninizdeki olumlu farklara tanık olacaksınız diyoruz.

D vitamini

Beden için en önemli vitaminlerden olan D vitamini, hastalıklara karşı koruyan, kemik sağlığını iyileştiren, kanseri önleyen, diyabet riskini azaltan çok güçlü bir vitamindir. Evet, güneşten alınabilen bir vitamin olmasına rağmen maalesef kandaki değeri gerektiğinden düşük olabilir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde D vitamini takviyesi kullanmanızda fayda var. Özellikle mevsim geçişlerinde düşen bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır ve yine bu vitamin sayesinde gün içerisinde bitkin hissetmeniz de zamanla azalacaktır.