Sosyal Medya Fenomenlerine Vergi Şoku!

Tarih : 17 Aralık 2018, Pazartesi 11:13 Son Güncelleme : 17 Aralık 2018, Pazartesi 11:13
Sosyal Medya Fenomenlerine Vergi Şoku!

2016 yılında Vergi Usul Kanunu'nda yapılan değişiklikle alt yapısı oluşturulan ve geçtiğimiz aylarda da Youtuber ve fenomenlere yönelik uyarısı yapılan kazanç vergisinde beklenen adım geldi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Dikkat çeken paylaşımlar ve videolarla sosyal medyada her gün çok sayıda kişiyi takipçi listelerine kazandıran fenomenler ile yine aynı mecralardaki ünlü isimlerin milyonluk hesapları reklam sektörünün de iştahını kabartıyor. Bir zamanlar TV, radyo, gazete, dergi ve internet sitelerinin ağırlıkla paylaştığı reklam pastasının yeni ortağı dikkat çeken hesaplar ile Youtube kanalları olmaya başladı.

VERGİNİN BİR KATI KADAR CEZASI VAR

Kazanç elde ettiği halde bunun vergisini ödememek için beyanda bulunmayan kişilere ödenmesi gereken verginin bir katı kadar ceza veriliyor. Ayrıca ödemesi gereken vergiyi ödemesi gereken süreden tahsil edilen zamana kadar da faiz uygulanıyor.

MİLYONLARCA KİŞİ TAKİP EDİYOR

Sosyal medyada en çok takipçisi olan isimlerden Enes Batur'un YouTube'da 8 milyon 935 bin, Orkun Işıtmak'ın 5 milyon 834 bin, Kafalar'ın (Atakan Özyurt, Fatih Yasin ve Bilal Hancı) 4 milyon 858 bin Danla Bilic'in ise 1 milyon 978 bin takipçisi var. Kerimcan Durmaz'ın da 2,8 milyon Instagram takipçisi var.