Sosyal Medyaya Reklam Yasağı!

Tarih : 06 Ocak 2021, Çarşamba 13:43 Son Güncelleme : 06 Ocak 2021, Çarşamba 13:43
Sosyal Medyaya Reklam Yasağı!

Sosyal medya platformlarına verilen 30 günlük ceza sürecinde sona gelindi. 40 milyon lira para cezası kesilen platformlara bu defa 3 ay reklam verilmesi yasaklanacak.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Kamuoyunda ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a göre göre günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’ye temsilci atamaları gerekiyordu.

1 Ekim’de başlayan süreç içerisinde Rusya merkezli sosyal medya platformu VKontakte (VK) ve YouTube Türkiye’de temsilcilik açacağını ilan ederken Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, TikTok ve Dailymotion gibi milyonlarca kişinin kullandığı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilcilik açmak için harekete geçmedi.

İşletmeler Reklam Veremeyecek

İlk aşamada 10 milyon lira, ikinci aşamada 30 milyon lira olmak üzere toplam 40 milyon TL cezai yaptırımla karşı karşıya kalan platformlar için alarm verildi.

Temsilcilik açmayan bu platformlara şimdi reklam yasağı uygulanacak. Sürecin başlamasıyla birlikte çok sayıda işletme ve grup, bu platformlara 3 ay boyunca reklam veremeyecek.