Sözcü Yazarından Dikkat Çeken Dolar İddiası!

Tarih : 22 Aralık 2021, Çarşamba 16:55 Son Güncelleme : 22 Aralık 2021, Çarşamba 16:55
Sözcü Yazarından Dikkat Çeken Dolar İddiası!

Gazeteci Çiğdem Toker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından düşen döviz kuruna dikkat çekti. Toker, “İddia o ki, düzenlemeyi önceden öğrenenler 18 TL’den 1 milyar dolar sattı” dedi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Gazeteci Çiğdem Toker, Sözcü Gazetesi’nde yer alan yazısında, dövize çevrilebilir mevduat uygulamasına geçileceğini bilenlerin yüksek fiyattan döviz sattışı yaptıkların belirterek, “İddia o ki, ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ gibi gayet masum (!) bir isim takılmış bu düzenlemeyi önceden öğrenenler gece 18 TL’den 1 milyar dolar sattı. Ertesi sabah da gerilemiş kur üzerinden döviz aldı.” ifadesini kullandı.

“PAHALI BİR SEÇİME GİDİYORUZ”

Toker, alınan kararla Hazine’nin yükünün arttığına işaret ederek, “Dolaylı vergileri artıracak. Kamu hizmetleri için gereken harcamalardan vazgeçecek. Banknot Matbaası fazla mesai yapacak. Yani para basacak. Mali disiplinin darmadağın olması iktidar için önemsiz. Önemli dertler belli: Erdoğan’ın takıntısı nedeniyle faiz artırımına gitmeden, hatta faizin adını bile anmadan seçime hazırlanmak” dedi.

Temel yaşam kaynaklarından biri olan gıdada büyük bir daralma yaşanacağı uyarısını yapan Toker, şöyle devam etti: “Çiftçi vatandaşına gübre desteği vermekten kaçınan bir iktidar, kamu bankalarını da kullanarak vatandaşın sırtından zengini daha da zenginleştirecek servet transferi için kolları sıvamış bulunuyor. Çok pahalı bir seçime gidiyoruz.”