Stanford Üniversitesi Robot Güvercin Yaptı!

Tarih : 18 Ocak 2020, Cumartesi 15:57 Son Güncelleme : 18 Ocak 2020, Cumartesi 15:57
Stanford Üniversitesi Robot Güvercin Yaptı!

Güvercinlerin tüy ve kanat yapısını araştıran bilim insanları, havacılık mühendisliği için çok önemli olacak bir sonuca ulaştılar. Bilim insanlarına göre güvercinler, bu serbest ve ani dönüşlü uçuşları için bütün tüylerini kontrol etmiyor, kanat hareketleriyle tüylerini belirli açılara getiriyorlar.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

ABD'de bulunan Stanford Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren David Lentink, meslektaşlarıyla birlikte güvercin kanatlarını inceledi. İncelenen güvercinin kanadı, toplamda 40 tüyü vardı ve tüylerin 20'si kanadın altında, 20'si de kanadın üstünde yer alıyordu. Bu tespitin ardından çalışmalarını sürdüren bilim adamları, her tüye özel bir işaret ekledi ve tüy hareketi ile kemik hareketi arasındaki dengeyi hassas bir şekilde inceledi.

Bilim adamları, yaptıkları incelemede güvercinin kanatlarını hareket ettirmek için her tüyü ayrı ayrı kontrol etmediğini fark etti. Yani güvercinler, kanatlarını çırparken tüyleri belirli bir açıya sahip oluyor ve bu da güvercinlerin,

tüylerini kontrol etmek durumunda kalmadan özgürce uçabilmelerini ve ani manevralar yapabilmelerini sağlıyor. 

Üstelik bu robot, güvercinlerin sahip olduğu manevra kabiliyetine de sahip Lentink

Elde ettikleri bulguları havacılık mühendisliğine uyarlamaya karar veren bilim insanları, gerçek güvercin tüylerini kullanarak bir robot yaptılar. Prototip olarak tasarlanan robot, gerçek bir güvercin gibi uçabiliyor.

. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Lentink, güvercinlerin hatasız uçuşlarındaki gizemin tüylerinin bağımsız yapısında gizli olduğunu keşfettiklerini söyledi.

ve meslektaşları, elde ettikleri bulgular ışığında geliştirdikleri robotun, geleceğin havacılık sektörünü doğrudan etkileyebileceğini düşünüyorlar. Lentink'e göre gelecekteki uçaklar, kanat çırpma yeteneğine sahip olmayacaklar ancak daha farklı şekillerde üretilecekler. Bilim insanlarına göre yeni keşif, havacılık sektöründe yeni bir kapının aralanmasına yardımcı olacak.