Stres Azaltmaya Yardımcı Besinler

Tarih : 27 Ağustos 2021, Cuma 19:02 Son Güncelleme : 27 Ağustos 2021, Cuma 19:02
Stres Azaltmaya Yardımcı Besinler

Günlük hayatta sıklıkla strese maruz kalanlardansanız, beslenmenize ekleyeceğiniz birkaç favori besin ile daha mutlu ruh haline geçebilirsiniz.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Biliyorsunuz ki kısa süreli stres rahatsız edici baş ağrısına, mide kramplarına, bağışıklık sorunlarına ve hatta kilo alımına neden olabiliyor. Eğer stres düzeyiniz geçici olmak yerine kronik strese dönüştüyse artık bedeninizdeki her organ bu durumdan etkilenmeye başlamıştır. Stres karşıtı gıdalar kortizol, insülin ve ghrelin hormonlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bu durumun önüne geçmeniz için stres azaltmaya yardımcı beş besini derledik:

1. Bitter Çikolata

Stresli anların kurtarıcısı bitter çikolata! Stresi hem kimyasal hem de duygusal etkisi ile önlemeye yardımcı müthiş bir seçim. Kimsenin hayır demeyeceği bir seçenek olduğuna inanıyoruz. Sadece stresle baş etmekle de kalmaz içeriğindeki yüksek antioksidanlar ile bağışıklığınızı güçlendirir. Tabii tüketeceğiniz miktara dikkat edin çünkü fazlası yüksek kalori demektir. Fazla kalori de size kilo olarak geri dönecektir.


Ata Demirer

2. Muz
Ruh halinizi hızlı bir şekilde toparlayacak bir besin arıyorsanız bir adet muzu yanınızdan ayırmayın. Stresli anlarınızda içeriğindeki potasyum, magnezyum ve kimyasal dopamin ile size yardımcı olacak bir besindir. Bununla da kalmayıp sinir sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olur ve yorgunluğu azaltır. İçeriğindeki B vitaminleri ile gün içerisindeki faaliyetlerinizde bedeninizi korumaya alır. Ara öğününüzde bir adet orta boy muz tüketmeniz oldukça güzel bir seçim olacaktır.
Ata Demirer


3. Fındık
Sağlığınız için birebir olan bir besin; fındık. Hem doyurucu hem de sağlıksız atıştırmalıklara yönelmenizi engelleyici müthiş bir besindir. Aynı zamanda içeriğindeki B vitaminleri ile stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Kan basıncınızı azaltmada etkili olan fındığı az miktarda tüketmenizde fayda var. Çünkü yağ oranı yüksek olduğu için fazlası kilo almanıza hatta alerjik reaksiyonlara neden olabilir, aman dikkat diyoruz.
Ata Demirer

4. Avokado
Sağlıklı tekli doymamış yağ içeriği yüksek olan müthiş bir besindir. C vitamini, B6 vitamini, potasyum minerali ve lif ile dolu olan avokadoyu günlük beslenmenizde doğru oranda tüketmeniz beden için oldukça faydalı olacaktır. Potasyum kan basıncını düşürürken içeriğindeki vitaminler de stresle savaşmaya yardımcı olur. Lif oranı da yüksek olduğundan dolayı uzun süre tok kalarak stresli anlarınızda sağlıksız gıdalara yönelmenizi engeller. Kahvaltınızda birkaç dilim avokado tüketmeye ne dersiniz?
Ata Demirer


5. Tam Tahıllar
Doğru karbonhidratlar bedende stres atıcı olarak hareket edebilir! Yapılan araştırmalara göre; bazı karbonhidratlar vücutta ruh halini dengelemeye ve stresi azaltmaya yardımcı olan serotonin hormonu artırır. Gün içerisinde bedendeki fazla serotonin ise yüksek konsantrasyon ve haliyle daha üretken bir yaşam biçimi demektir. Tabi önemli olan doğru karbonhidratı seçmektir. Bunlar hangi tahıllar derseniz; yulaf, kinoa ve esmer pirinçtir. Salatalarınızda kinoa tercih edebilir veya kahvaltınızda yulaflı omlet tüketebilirsiniz.
Ata Demirer