Survivor 2020'de Neler Değişti?

Tarih : 17 Şubat 2020, Pazartesi 15:17 Son Güncelleme : 17 Şubat 2020, Pazartesi 15:17
Survivor 2020'de Neler Değişti?

Survivor her yıl büyük bir zevkle izlenerek izleyicilerin en sevdiği yarışma programı oluyor.Bu senede yapılan değişiklikler oldu.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Seyirci için alternatif üretemeyen Türk televizyonculuğunun Acun Ilıcalı’dan öğrenecek şeyleri var. Bunu yıllar önce yazmıştım ve cümlenin geçerliliği devam ediyor. Dizinin karşısına dizi koyarak rekabet etmek televizyonculuk değildir. Dizi izlemekten sıkılmış insanları alternatif bir işle kanala çekmek daha mahir gibi gelir bana hep.

Survivor da, TV’de kış aylarının en büyük alternatiflerinden biri... Bu yıl çok kar kış olmadı, güneşli günlere uyanıyoruz genellikle ama Şubat ortasında insanlara egzotik ada manzaraları göstermek tutuyor, tuttu, tutacak.

Survivor 2020’de Ne Değişti?

Survivor’ın yapılanmasında yıllar boyunca pek çok değişiklik yapıldı. Eskiden daha çok ada manzarası, ikili ilişki/çatışma durumu izler, bahaneden yapılan spor karşılaşmalarına da şöyle bir bakardık ama artık programın odağı bu müsabakalar oldu. O yüzden yıldan yıla daha kariyerli, güçlü, extreme sporcular yarışmaya teşrif ediyor. “Daçmin goş, tekne yaptım gurtulabiliriz” diyen bir Taner muhabbetine son yarışmalarda pek rastlanmıyor, yarışmacılar eskisi kadar da adadan üryan değiller. Çalışan bir reyting numarası olmasına rağmen Acun Ilıcalı, bikinili kadın erotizmine artık yüz vermiyor.

Yeni Survivor’da görüntü yönetmenliği bir tık yükselmiş, adanın hakkını veren resimler seçilmiş gibi geldi. Böyle devam etsin, drone çekimleri iç açıyor, dolgu olarak değil asıl olarak yer etsin yarışmalarda ya da ada yaşamında.

En ünlü yarışmacı kim?

Takımlar yine aynı, ünlüler ve gönüllüler. Ünü geçmişler vs. Eski sporcular olsa daha doğru bir tanımlama olurdu. Ünlüler tarafında yapacak pek bir şey yok aslında, sonuçta ünü devam edenin dizisi var, adaya gidemez. O yüzden boşa çıkan ama seyircinin “severdik bu oyuncuyu” diyebileceği isimler tercih ediliyor.

İlk bölümde dikkatimi çeken şey, BKM işlerinden tanıdığımız Ersin Korkut’un diğerlerine tezat varlığı oldu. Ersin, şimdiye kadar adaya giden en ilginç isim olabilir. Adaya gidiş boyunca diğerlerinin poz veren duruşları ve bakışlarının arasında Ersin’in ben neredeyim diye sorgulaması bana sosyetik ortamlara düşmüş bir halk insanını canlandıran Kemal Sunal performansı gibi keyif verdi. Ersin Korkut, ada ve adadakiler için adeta bir yabancılaştırma efekti olacak gibi görünüyor ki bundan büyük mizah çıkar.