Türk İş İnsanlarına Gri Liste Sorgusu!

Tarih : 12 Kasım 2021, Cuma 10:23 Son Güncelleme : 12 Kasım 2021, Cuma 10:23
Türk İş İnsanlarına Gri Liste Sorgusu!

Türkiye’nin itibarının sarsılmasına yol açan gri listeye girişin etkileri iş insanları ve ihracatçılara yansımaya başladı.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanının engellenmesinde yetersiz kaldığı gerekçesiyle Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeye alınmasının etkileri iş insanları ve ihracatçılara yansımaya başladı. Eski Ekonomi Bakanı Ufuk Söylemez, pek çok iş insanından ve ihracatçıdan, yıllardır çalıştıkları yabancı bankalardan sorgu suale alınma şikâyetleri duyduğunu söyledi.

Sözcü’nün haberine göre, Söylemez, “İş adamlarımız yurt dışındaki bankalardan kendi paralarını çekerken sorgu suale alınmaya başladıklarını, kendilerine şüpheyle bakıldığını belirtiyor. Türkiye'nin itibarının bu derece sarsılmasına yol açan yetkililer görevden alınmalı” dedi.

Bir yandan üst üste varlık barışları yapıldığını, diğer yandan net hata noksan kalemine yansıyan milyarlarca dolarlık kaynağı belirsiz para girişine izin verilerek Türkiye'nin gri listeye alınmasının yolunun açıldığını söyleyen Söylemez, diğer yandan dövizde zorunlu karşılıkların artırılması ve döviz bürolarında kimlik kontrolü gibi insanları psikolojik baskıya sokan önlemlerin alınmasının çelişki olduğunu vurguladı.

Söylemez, “Bugün rejimin sadece adı serbest piyasa ama bu kararlar uluslararası piyasalarda endişe ile karşılanıyor. Türkiye ekonomisi istikrarsızlık, kredibilite kaybı ve öngörülememe sorunları yaşıyor. Yatırım ortamı da bu nedenle iyileşemiyor” ifadesini kullandı. Kurdaki artışın bu nedenle durdurulamadığını ifade eden Söylemez, “Bu şekilde cari açığın kapanacağını beklemek aşırı iyimserliktir çünkü kurların artması ihracatın maliyetini de artırıyor. Zaten ihracat yaptığımız ülkeler kurun artışını görünce indirim istiyor” dedi.