Türk radyo frekansları, Kırım'da Rus radyolarının frekansına karıştı

Tarih : 21 Eylül 2017, Perşembe 23:08 Son Güncelleme : 21 Eylül 2017, Perşembe 23:08
Türk radyo frekansları, Kırım'da Rus radyolarının frekansına karıştı

Rusya Federasyonu'na bağlı Kırım Cumhuriyeti'nin Sivastopol kentinde Türk radyo istasyonlarının yerel radyoların frekanslarına karıştığı belirtildi. RTÜK ve uzmanlar, yaşanan gelişmede hava koşullarının etkisine dikkat çekti.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Sputnik'e konuşan Duma Milletvekili Dmitriy Belik, radyo kullanıcılarının Rus radyo istasyonlarını elle ayarlamaya çalıştıklarını ancak çok kısa süre içinde Türk frekanslarının yayına karıştığını söyledi.


'TÜRK RADYOLARININ KIRIM'DAN GÜÇLENME HEDEFİ OLABİLİR'
Belik, bu gelişmenin arkasında Türk radyo istasyonlarının Kırım'da güçlenme hedeflerinin bulunabileceğini ifade etti.


Kırımlı vekil, "Eğer bu 'radyo saldırısı' başarılı olursa, yakın gelecekte Türklerin kendi propagandalarını yapmak için Rusça yayına başladığını görebiliriz" dedi.

RTÜK: BİLİNÇLİ BİR ENGELLEME YOK
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara'nın Kırım'daki Rus radyo istasyonlarının yayınlarını bilinçli olarak engellediğine dair haberleri yalanladı.


Sputnik'e konuşan RTÜK sözcüsü, "Frekanslarımızı Kırım'a özellikle göndermiyoruz. Söz konusu bölgede yayınlarımızı artırmadık. Türk istasyonlarının Kırım'da güçlü şekilde çekmesinin nedeni hava koşulları ya da fiziki nedenler olabilir" ifadelerini kullandı.

KAHANOV: SİYASİ GELİŞMELERLE İLGİSİ YOK
Rus FM bandı yayını uzmanı Aleksandr Kahanov da yaşanan gelişmeyi Sputnik için değerlendirdi.
Türk radyo dalgalarının Kırım'a oluşan hava koşulları sonucunda ulaştığını ifade eden Kahanov, siyasi gelişmelerin radyo frekanslarının karışmasında etkili olmadığını belirtti.
Yabancı radyo frekanslarının hazirandan bu yana Kırım'da etkili olduğunu kaydeden uzman, Rus ve Kırımlı radyo frekanslarının da Finlandiya'da çektiğini aktardı.