Türkiye'de Mülteci Merkezi Kurulacak mı? Bakan Akar Açıkladı!

Tarih : 23 Ağustos 2021, Pazartesi 20:18 Son Güncelleme : 23 Ağustos 2021, Pazartesi 20:18
Türkiye'de Mülteci Merkezi Kurulacak mı? Bakan Akar Açıkladı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'de kurulacağı söylenen 'mülteci merkezi' iddialarına ilşkin açıklamada bulundu. Akar, iltica başvuru merkezi' kurulacağı iddialarına ilişkin, "Konuşulmadı, böyle bir şey mümkün değil" dedi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Pakistan'da iltica başvuru merkezi kurulacağı
Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay ve Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı da katılarak Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndaki faaliyetler ve ülkedeki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Akar, çalışmalara ilişkin talimatlar verdi.

Bakan Hulusi Akar, toplantı sonrası AA muhabirinin, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlere ilişkin sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Sayın Birleşik Krallık Savunma Bakanı, Birleşik Krallığın ülkesine götürmeyi planladığı Afganlar için Afganistan dışında, iltica başvuru merkezleri kuracaklarından söz ediyor. Ama basına yansıtıldığının aksine Bakan ne Türkiye ne de Pakistan'dan bahsediyor. Makalede böyle bir şey yok. Böyle bir şey konuşulmuş da değil, mümkün de değil."