Türkiye’nin Kredi İflas Riskini Gösteren Beş Yıllık CDS’leri, Yeni Bir Rekora İmza Attı!

Tarih : 14 Temmuz 2022, Perşembe 19:49 Son Güncelleme : 14 Temmuz 2022, Perşembe 19:49
Türkiye’nin Kredi İflas Riskini Gösteren Beş Yıllık CDS’leri, Yeni Bir Rekora İmza Attı!

Türkiye’nin kredi iflas riskini gösteren beş yıllık CDS’leri, yeni bir rekora imza attı. Bugün açıklanan veri ile CDS 900'ü aştı.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Küresel piyasalar dün açıklanan zirve enflasyon verisi ile sarsılırken, doların diğer para birimleri karşısındaki güçlü duruşu sürüyor.

ABD haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından piyasalarda hareketli anlar yaşandı. ABD'de haziranda enflasyonun beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından küresel piyasalarda çakılmalar görülürken dolar değerlenmeye devam etti. Dolar/TL ise 17.50'yi de aşarak 2022 yılının zirvesine ulaştı.

Dün 20 yılın ardından ilk kez dolar/Euro'dan daha değerli olurken, TL'de de dolar karşısında kayıplar yaşandı. 

Dolar/TL'deki bu hareket yurttaşları tedirgin ederken, Türkiye'nin risk göstergesi olan CDS'ler de 900'ü aşarak rekor tazeledi.

EN SON 2008'DE BU SEVİYELERE ÇIKTI
CDS, en son küresel finans krizi sırasında Ekim 2008’de bu seviyelere çıkarak Ekim 2008'de güniçi işlemlerde Türkiye'nin risk primi 904 baz puanı görmüştü.

Türkiye'nin CDS'si en son etkisini derinden hissetiren 2001 ekonomik krizinde 1300 seviyelerindeydi. 

Pris priminin (CDS) yükselmesi ise iflas riskinin artması anlamına geliyor.

CDS NEDİR?
CDS (credit default swap) risk primi borç alacak ilişkisinde borcun ödenmeme riskini hesaplamak için kullanılan bir finansal orandır.

Ülkeler arasında yapılacak olan ticari anlaşmalarda borcun ödenmeme riskine karşı alacaklı tarafın sigortalama bedeli olarak borca yansıyor. CDS primi yüksek olan ülkelerin kredi maliyeti de yükseliyor.