Türkiye'nin 'Oscar'ına hummalı hazırlık

Tarih : 19 Ekim 2017, Perşembe 21:30 Son Güncelleme : 19 Ekim 2017, Perşembe 21:30
Türkiye'nin 'Oscar'ına hummalı hazırlık

Antalya'da 54'üncü kez sanatseverlerle buluşacak Türkiye'nin "Oscar"ı olarak nitelendirilen "Uluslararası Antalya Film Festivali" için hummalı çalışmalar sürüyor.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 54'üncüsü düzenlenecek olan "Uluslararası Antalya Film Festivali" kapsamında, kentin cadde ve sokakları ile film gösterimlerinin yapılacağı salonlarda hazırlıklar yapılıyor.


Işık ve ses sisteminden kırmızı halıya, festivalde verilecek ödüllerden kortejin güzergahına kadar her çalışma özenle yürütülüyor. Cam Piramit önünden başlayıp 100'üncü Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı'ndan Işıklar Caddesi'ne kadar sürecek korteje, dünyaca ünlü aktörler de katılacak.

Kentin cadde ve sokaklarına film festivaliyle ilgili afişler asılırken, yol kenarlarına da "Altın Portakal" heykelleri yerleştirildi.

Çeşitli etkinlikler düzenlenecek
Bir hafta boyunca yarışma filmi galaları, sıra ustalık sınıfları, söyleşiler, konserler, sinema-mutfak etkinlikleri, özel film gösterimleri, çocuk ve gençlik programları düzenlenecek, sinema üzerine sergiler açılacak.

Festivalin jüri başkanlığını, dünya sinemasının tanınmış yönetmenlerinden ve Avrupa'nın birçok önemli festivalinde ödüle layık görülen Filistinli Elia Suleiman'ın üstlendiği festivalde, çocuklar için de özel bölüm yapılacak.

Açılış filmi "Bırakma beni", kapanış filmi "Loving Vincent"


Yeni bir izleyici kitlesi oluşturma amacıyla yapılacak bölümle çocukların vizyonlarının geliştirilmesi, sanat ve sinemayla sıkı bağlar kurmaları hedefleniyor. Çocuklara yönelik özel film gösterimleri düzenlemenin yanı sıra atölyeler ve sürpriz konuklarla sohbetler de gerçekleştirilecek.

"Film ve Yemek" bölümünde ise gastronomiyle ilgili seçilen 4 film izlendikten sonra, 4 ünlü şef bu filmlerden ilham alarak hazırladıkları tadım menüsünü katılımcılara sunacak.


Festivalin açılış galasında, Bosna Hersekli yönetmen Begic'in "Bırakma Beni" isimli son filminin dünya prömiyeri yapılacak. Dorota Kobiela ve Huch Welchman'ın, Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent van Gogh'un hayatını ve gizemli ölümünü konu alan animasyon filmi "Loving Vincent" ile festivalin kapanış galası gerçekleştirilecek.