Uğur Dündar: Atatürk 15 Yıl Daha Yaşasaydı...

Tarih : 31 Ekim 2017, Salı 00:32 Son Güncelleme : 31 Ekim 2017, Salı 00:32
Uğur Dündar: Atatürk 15 Yıl Daha Yaşasaydı...

CRI Türk Elif Sevil Orhanlı ile Irmak Hekimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu 29 Ekim Özel yayınında Cumhuriyet’in 94.yılını siyaset ve sanat camiasından ünlü isimlerle kutladı.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

CRI Türk Elif Sevil Orhanlı ile Irmak Hekimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu 29 Ekim Özel yayınında Cumhuriyet’in 94.yılını siyaset ve sanat camiasından ünlü isimlerle kutladı. 


Usta Gazeteci Uğur Dündar Cumhuriyet Bayramı özel yayınına Dumlupınar’dan katıldı. Dündar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün erken yaşta hayatını kaybettiğini belirterek “Büyük önderimiz bir 15 yıl daha yaşasaydı, ilke ve devrimleri içselleşebilir ve Türkiye örnek bir ülke konumuna gelebilirdi” diye konuştu. Son zamanlarda Atatürk ve Cumhuriyet hakkında çeşitli iddialar ortaya atanları eleştiren Dündar, “Er geç sarılacağımız güç Cumhuriyet'in asıl değerleri olacaktır. Atatürk'e hakaret edenler meczuptur" ifadelerini kullandı. 


CRI Türk’te yayınlanan 29 Ekim Özel yayınına katılan isimlerden biri de dünyaca ünlü Piyanist Fazıl Say oldu. Say, Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiğin yanı sıra ileri görüşlülüğünden ve bir dünya lideri olduğundan söz etti. Say, dünyanın birçok yerinde Atatürk sevgisinin arttığını ifade ederek “"Son yıllarda dünyada artan bir Atatürk sevgisi var. Atatürk'ün değeri artık daha çok anlaşılıyor" dedi.


Yayına katılan isimlerden Usta sanatçı Müjdat Gezen de Cumhuriyet’in Türkiye’ye ve Türk toplumuna kattığı değerleri anlattı. Atatürk ve Cumhuriyet’in bu ülkede yaşayan herkesin ortak değeri olduğunu ifade eden Gezen, “"Atatürk'ün kurduğu sistem onu sevmeyenlerin bile işine yarayan bir sistem. Cumhuriyet asla yıkılmaz" ifadelerini kullandı. 


Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan Ankara’dan katıldığı CRI Türk 29 Ekim Özel yayınında Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in ve değerlerinin gün geçtikçe daha çok anlaşıldığını, Cumhuriyet’in kazanımlarının hiçbir zaman yok edilemeyeceğini, Atatürk ve Cumhuriyet sevgisinin herkes için kıymetli bir değer olduğunun altını çizdi. Atatürk’ün sadece Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı olmadığını Atatürk’ün bir simge olduğunu ifade eden Çölaşan, laik ve demokratik bir cumhuriyetin temellerini atan bir isim olduğunu vurguladı.


CRI Türk’te Pusula programını hazırlayıp sunan usta Gazeteci Ümit Zileli 29 Ekim Özel yayınına Londra’da katıldığı 29 Ekim programından bağlandı. Zileli, tüm dünyada Atatürk’ün büyük bir sevgi ve saygı ile anıldığını hatırlatarak Türkiye’de de Atatürk’ü silmeye çalışanlara karşı gün geçtikçe Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in değerinin arttığını ifade etti. Zileli, AK Parti hükümetinde Atatürk’ün anlaşılmayan değerinin daha fazla keşfedildiğini ifade ederek “AK Parti hükümetine Atatürk’ün değerinin daha fazla anlaşılmasını tecrübe ettirdikleri için teşekkür ediyorum, bu iktidarın işe yaradığı tek konu bu oldu” dedi. 


29 Ekim Özel Yayınına katılan Türkiye Gazetesi Yazarı ve Crı Türk yorumcusu Cem Küçük, “Halkın idaresi olan Cumhuriyet demokrasiyle anlam kazanır. Serbest, adil seçimler ve demokrasi olmadan tek başına Cumhuriyet yeterli değil ama Türkiye bunları aştı. Mustafa Kemal Atatürk’e “İngilizlerin adamıydı, başkalarıyla anlaştı” gibi çirkin iftiralar atıldı. Atatürk o dönem kelimenin tam anlamıyla yedi düvele meydan okudu ve Türkiye’yi milli mücadeleden zaferle çıkararak bugünkü temelleri attı” değerlendirmesinde bulundu.

Cnn Türk programcısı ve sunucu Deniz Bayramoğlu 29 Ekim Özel yayınında Cumhuriyet’in bir gecede düşünülüp karar verilmiş bir yönetim şekli olmadığının altını çizdi. Bayramoğlu “Tarih boyunca bir çok devlet kuruldu ama haritadan silindi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ise ilelebet payidar kalacaktır” dedi.

Ak Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı 29 Ekim Özel Yayınına Cumhuriyet Resepsiyonundan katıldı. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan dolayı gurur duyuyorum” diyen Mustafa Ilıcalı “Bize bu Cumhuriyeti armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Milli Mücadele ruhu 94 yıl boyunca hep diri kaldı. Bunu son olarak 15 Temmuz’da meydanlara çıkan halkın gösterdiği üstün mücadelede gördük” dedi.


Beştepe’de düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonundan yayına katılan Habertürk Gazetesi Yazarı Nagehan Alçı, Türkiye’de tüm kesimlerin Cumhuriyet ile yeniden kenetlendiğini söyledi. Alçı “Toplum artık Cumhuriyet’in ne anlama geldiğini, Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar büyük bir lider olduğunu ve objektif bir bakış açısıyla değerlendirerek Atatürk’ü daha iyi anlamayı öğreniyor. Bu bakış açısı bizim kronik hastalığımızı iyileştirecek, kutuplaşmanın önüne geçecek tek ilaç” dedi.

CRI Türk 29 Ekim Özel yayınında Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını yapıldığı meydanlara da bağlandı. Beşiktaş’taki kutlamalardan yayına katılan CRI Türk Müzik Direktörü İlkim Kocamaz, çok büyük bir kalabalığın yürüyüşte olduğunu, herkesin Cumhuriyet’in 94.yılını büyük bir coşkuyla kutladığını ifade etti.


Bağdat Caddesi’ndeki kutlamalardan yayına katılan CRI Türk editörü Özlem Arıkan Serbez de kutlamalarda coşkunun çok fazla olduğunu ve kalabalığın “Atatürk’ün askerleriyiz” sloganlarıyla yürüyerek İzmir Marşı’nı hep bir ağızdan söylediğini dinleyicilerle paylaştı.