Whatsapp'a Gelen Bu Mesaj Telefonunuzu Çökertiyor!

Tarih : 24 Nisan 2020, Cuma 12:25 Son Güncelleme : 24 Nisan 2020, Cuma 12:25
Whatsapp'a Gelen Bu Mesaj Telefonunuzu Çökertiyor!

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta telefonları çökerten tehlikeli bir mesaj yayılmaya başladı. Telefonları çökerten ve yeni ortaya çıkan bu WhatsApp mesajı ne? Telefonları çökerten WhatsApp mesajından korunma yöntemi var mı? İşte cevapları

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Dünyada Corona virüs devam ederken, dijital dünyada da virüsler ve siber suçlar yaşanmaya devam ediyor. Yeni ortaya çıkan tehlikeli bir WhatsApp mesajı, iPhone, iPad, Apple Watch ve hatta Mac'leri tehlikeye sokuyor. Bu mesaj cihaza geldiği anda ürünü çökertiyor ve teknik servise gitmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Apple cihazlarda karakterlerde yaşanan sorunlar nedeniyle, çökme hatası ilk kez gerçekleşen bir şey değil. Daha öncelerden de bu tip durumlarla karşı karşıya kalan Apple, sorunu çözmeyi başarmıştı.

Tekrardan ortaya çıkan hatada, İtalyan bayrağı ve Sindhi karakterlerinin bulunduğu mesajlar, Apple marka ürünlerin çökmesine neden oluyor.

Bu mesajları alan cihazlara ne oluyor? Mesaj geldiği anda telefon ya da diğer Apple marka cihazının birden bire kapanıyor ve kendini yeniden başlatıyor. Bazı durumlarda kapanan cihazlar tekrardan açılmıyor ve ürün kullanılamaz hale geliyor.

Açılmayan bir cihazla karşı karşıya kaldığınız da ise, Device Firmware Upgrade yani kısaca DFU modunda geri yükleme yapmanız gerekiyor.

Açılmayan iPhone'ları nasıl DFU modunda açabiliriz?

Kullandığınız iPhone'un ekranı siyah olduysa ya da donduysa ilk olarak bu yolları izlemelisiniz:

Face ID özellikli iPad modelleri: Sesi Aç düğmesine basıp hemen bırakın. Sesi Kıs düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından Güç düğmesine basın ve aygıt yeniden başlayıncaya kadar basılı tutun.

iPhone 8 veya sonraki modeller: Sesi Aç düğmesine basıp hemen bırakın. Sesi Kıs düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil): Apple logosunu görene kadar hem Üst (veya Yan) düğmeyi hem Sesi Kıs düğmesini basılı tutun.

Ana Ekran düğmesi bulunan iPad, iPhone 6s veya önceki modeller ve iPod touch (6. nesil) veya önceki modeller: Apple logosunu görene kadar hem Ana Ekran düğmesini hem Üst (veya Yan) düğmeyi basılı tutun.

Eğer düzelmediyse bu gibi durumlarda, kapanan telefonu şarja takıp, açılmasını bekleyebilirsiniz. 1-2 saat bu şekilde bekledikten sonra telefonunuz açıldıysa, yedeklemenizi yapıp en yakın servise giderek telefonda bir sorun olup olmadığını öğrenebiir ve buna göre yol çizebilirsiniz.